Projekt „Dáme na Vás“ má nedemokratické způsoby v hlasování o realizaci daných projektů.
Když tento projekt vznikal, měl to být vstřícný krok města směrem k lidem, kteří chtějí aktivně řešit rozdělení finančních prostředků. S takovým způsobem mohu jen souhlasit, navíc je to způsob, jak naučit lidi více se zapojovat do dění ve své městské části a nebát se například využít místního referenda.
Rozdíl je však ten, že v referendu má každý volič pouze jeden hlas, a to kladný nebo záporný.A to je ten kámen úrazu. V projektu „Dáme na Vás“ máte 5 kladných hlasů a pouze 2 záporné. Jednomu projektu může dát až dva kladné hlasy nebo 1 hlas záporný. V praxi to vypadá tak, že se někdo rozhodne postavit před Vašim domovem např. skatepark a vy budete hlasovat proti, jelikož máte na to jakýkoliv svůj názor. Máte ale pouze jeden hlas, a naopak vzdálený soused bude nadšen, a bude hlasovat pro svými dvěma hlasy. Je jasné, jak asi dopadne výsledek.
To, že se město rozhodlo investovat každý rok nějaké ty drobné (letos to bylo 30 milionů v době, kdy nemáme domovy pro seniory, silnice a školky) je jedna věc, ale tohle není předmětem podstaty věci. Ono 30 milionů není moc, ale taky ne málo. Tyto peníze by měly být rozděleny do projektů, které jsou smyslné a hlavně demokraticky odhlasované.
Minulé vedení města na to mělo zcela opačný názor. "Participativní rozpočtování je jedním z prvků přímé demokracie." Velký propagátor projektu Tomáš Koláčný (Piráti) má nejspíš představu o přímé demokracii v této podobě. S tím však nejde souhlasit. Budu respektovat většinu, která bude hlasovat demokratickým způsobem, ale umělé navyšovaní hlasů je zvěrstvo, které nás vrací zpět do minulého režimu.
(převzato z Profilu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV