Strach z nejisté budoucnosti je do velké míry přirozený, důležité je ale mít na paměti, že přes zdánlivou bezmoc leží budoucnost především v našich rukou. Obří bytová krize je a byla realitou už před vypuknutím války a týká se v podstatě celé Evropy. Dobrou zprávou ale je, že alarmující situaci na trhu s bydlením a migrační vlnu lze řešit v podstatě paralelně.
Inspirovat se můžeme například v Německu, které se na potenciální skokový vzestup počtu obyvatel legislativně připravilo. Tamní stavební zákon totiž už několik let umožňuje dočasně rozvolnit stavební předpisy tak, aby bylo možné vybudovat dočasná ubytovací zařízení v zrychleném režimu.
Tento “krizový mód” samozřejmě nijak nerezignuje na bezpečnostní parametry, šetrnost vůči životnímu prostředí nebo ochranu cenné půdy. Obcím ale uvolňuje ruce v územním plánování a umožňuje pružněji reagovat na aktuální potřeby. Podobná úprava zákona by možná nebyla od věci ani v našem prostředí. Vyhnuli bychom se tak budování dočasných staveb a zaměřili se na stavby, které budou dlouhodobě sloužit Čechům jako dostupné bydlení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Ondřej Prokop
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.