Rédová Fajmonová (BPP): Právo žít offline

03.04.2025 6:04 | Komentář

Žít offline je právo, které by mělo být chráněno zákonem, ideálně však přímo Ústavou. Občan nesmí být diskriminovaný jen proto, že se rozhodl neúčastnit se digitálního světa.

Rédová Fajmonová (BPP): Právo žít offline
Foto: Archiv Petry Rédové
Popisek: Petra Rédová

 Chápu, že moderní pokrok vyžaduje neustálý posun vpřed ve všech směrech. Přesto se domnívám, že by měl být uskutečňován s respektem k okolí, zejména k lidem, kteří se rozhodli jít jinou cestou. V dnešní době plné aplikací, chytrých zařízení a digitální automatizace se často zapomíná na to nejzákladnější: že existují lidé, kteří chtějí žít offline.

Nechtějí být nuceni používat aplikace ani zařízení, která sledují každý jejich krok. Chtějí žít po staru tak, jak jim to vyhovuje, i když si jsou vědomi, že pokrok nelze zastavit. A právě na tuto skutečnost by měl pamatovat i zákon.

Nedávno jsem byla na přednášce významného lékaře, který se během pandemie postavil nelogickým a represivním opatřením. Kvůli svému postoji přišel o praxi i zázemí, které dlouhá léta budoval a v němž pomáhal lidem. Vyprávěl nám příběh, jak cestoval vlakem a chtěl si objednat jídlo. Bylo mu však sděleno, že to lze pouze přes aplikaci. On ji ale nechtěl, a navíc ani neměl chytrý telefon. Přesto se chtěl jako kultivovaný občan najíst a napít. Bylo mu to znemožněno, protože bez aplikace to nešlo.

Co kdyby byl například diabetik, který se potřebuje akutně najíst? Čekalo by se, až zkolabuje? Digitalizace služeb nesmí opomíjet základní lidské potřeby a realitu různých životních stylů.

Moderní řešení nejsou vždy domyšlená. Sama sebe označuji za „IT autistu“, kdyby nebylo mé rodiny, možná dodnes používám Nokii 3210. Snažím se držet krok s dobou, i když v oblasti technologií spíš kulhám na obě nohy. Jsem proto nesmírně vděčná svým kolegům v týmu za jejich trpělivost.

Ale co mají dělat lidé, kteří kolem sebe nikoho takového nemají?

Žít offline je právo, které by mělo být chráněno zákonem, ideálně však přímo Ústavou. Občan nesmí být diskriminovaný jen proto, že se rozhodl neúčastnit se digitálního světa. Stačilo! toto právo zahrnuje do svého programu, oslovuje nejen „offline“ menšinu, ale především ukazuje, že respektuje svobodu volby a lidskou důstojnost.

Článek byl převzat z Profilu Petra Rédová Fajmonová, BSc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Králíček (ANO): Na bezpečnost Fialova vláda tři a půl roku kašlala

17:04 Králíček (ANO): Na bezpečnost Fialova vláda tři a půl roku kašlala

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bezpečnosti.