Rejmont (TOP 09): Marshallův plán v Evropě a znárodňovací zákony u nás

05.04.2018 21:56 | Zprávy

Marshallův plán, oficiálně Plán evropské obnovy, byl přijat Kongresem USA před 70 lety, 3. dubna 1948, s cílem organizovaně zabezpečit americkou pomoc poválečné Evropě. Země "Východního bloku" nabídku bohužel odmítly, plán byl tak omezen jen na západní Evropu.

Rejmont (TOP 09): Marshallův plán v Evropě a znárodňovací zákony u nás
Foto: TOP 09 / Šimon Pikous
Popisek: Miloš Rejmont

V letech 1948–1952 poskytly Spojené státy v rámci tohoto plánu západní Evropě pomoc ve výši přibližně 13 miliard dolarů (až 200 miliard USD v cenách dnešních). Marshallův plán přispěl k hospodářské rekonstrukci západní Evropy, pomohl obnovit průmysl i zemědělství a oživit mezinárodní obchod.

V Československu v dubnu 1948 proběhly v rychlém sledu znárodňovací zákony. Komunisté zlikvidovali zejména soukromé podniky s více než 50 zaměstnanci a podniky působící v oblasti velkoobchodu, stavebnictví, zahraničního obchodu, polygrafii, cestovního ruchu a pohostinství. Postihlo to také menší podniky. Majitelé podniků byli pronásledováni, odsuzování jako nepřátelé tohoto státu, vyplývajícího z "třídního boje". Na konci roku 1948 pracovalo již 95 % zaměstnanců průmyslu ve státním sektoru. Následovala masová likvidace soukromého řemesla, maloobchodů a živností. V zemědělství se prováděla kolektivizace. Cílem nebylo hospodářsky modernizovat venkov, nýbrž zlikvidovat samovýrobce. Ke konci kolektivizace (kolem roku 1958) již pracovalo v zemědělství přes 80 % obyvatelstva venkova.

Je duben 2018. 70 let od Marshallova plánu a od znárodňování. Máme premiéra v demisi, bývalého komunistu a estébáka Andreje Babiše.

Jak mohli obyvatelé České republiky tuto situaci připustit?

MUDR. MILOŠ REJMONT, MÍSTOPŘEDSEDA KV TOP 09 LIBERECKÉHO KRAJE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Vodili si dementního prezidenta čtyři roky jako medvěda

12:04 Dostál (Stačilo!): Vodili si dementního prezidenta čtyři roky jako medvěda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k mentálnímu zdraví amerického prezidenta Bidena.