Spousta skvělých řešení napříč republikou – jen se o nich málo ví!
Jak důležitá je transformace pro lidi s těžkým zdravotním postižením? Nesmírně. Malé komunitní domácnosti pro lidi se zdravotním postižením na Vysočině ukazují, jak významná je práce zdravotně-sociálních koordinátorů, kteří umí rodiny rychle nasměrovat, a jak důležité je, aby lidé žili v domácím prostředí.
Na pozvání pirátské náměstkyně hejtmana kraje Vysočina jsem se zúčastnila výjezdu do Jihlavy. Kromě setkání s vedením kraje jsem navštívila také komunitní bydlení pro osoby se zdravotním postižením a denní stacionář pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením & také komunitní bydlení se zvláštním režimem pro osoby s poruchami autistického spektra s rizikovým chováním v Třešti a v Horní Cerekvi.
Jaký je přínos transformace pro lidi s těžkým zdravotním postižením?
Rodiny jezdí za klienty mnohem častěji. Do domácností, kde je maximálně 6 osob, a kde má každý svůj pokoj a pak jeden společný obývací prostor, se příbuzní vracejí mnohem více.
Stoupá kvalita života klientů i zaměstnanců – ačkoliv na nich leží i veškerá praktická podpora (vaření, praní, úklid), co nejvíce toho dělají spolu s klienty, a život se tak více podobá normální domácnosti. Včetně individuálního přístupu.
Navíc zaměstnanci vidí smysluplnost vlastní práce, vidí, jestli se klienti zlepšují a vidí, že i ti s nejvážnějšími postiženími dělají obrovský pokrok. Důvodem je právě individuální přístup. A komunitní bydlení.
Vysočina nyní má 27 lokalit s existujícími komunitními domácnostmi. Pro ně vybírají takové obce, kde je pošta, lékař a obchod – prostě běžná dostupnost služeb. Obce si vyměňují zkušenosti, a starostové jako partneři pomáhají zapojení těchto domácností do fungování v komunitě. Pokud máte zájem dozvědět se víc, určitě napište a propojím vás.
Každopádně velká inspirace a respekt!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV