Naše média o tomto pochybení německých úředníků neinformují a spíše to vypadá, že k této kauze zaujmuly informační embargo, což není ohledně této problematiky ojedinělý případ.
Veřejná televizní stanice Deutsche Welle v dubnu letošního roku poskytla informaci, že tamní policie zahájila trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, které souvisí s udělováním azylu imigrantům. Německý vysoký úředník pro migraci je podezírán z toho, že za úplatky uděloval imigrantům azyl bez řádného prošetření. Zarážejícím je to, že se jedná o cca 1.200 osob. V této souvislosti jsou vyšetřováni ještě další osoby (3 právníci, 1 tlumočník a 1 zprostředkovatel). Tento úředník německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) vykonával funkci ředitele na regionální pobočce tohoto úřadu v Brémách.
Tento nezákonný postup byl uplatňován v období let 2013 až 2017 a jednalo se o stovky žadatelů o azyl pocházejících většinou z kurdského náboženského společenství označovaného Yazidi, ze severozápadní části Iráku. Tito imigranti by jinak nesplnili nezbytná kritéria pro udělení. Úřad (BAMF) se snaží bojovat se zvyšujícím se přílivem imigrantů, o čemž svědčí i nárůst zaměstnanců z roku 2015 z původních 3.000 na 7.300. Ukazuje se však, že i tento počet není postačující a i s uvedeným navýšeným počtem zaměstnanců není schopen úřad nápor imigrantů žádajících o azyl zpracovat. Předběžné šetření úřadu (BAMF) naznačuje, že počet imigrantů, kteří získali azyl výměnou za úplatky, může dosahovat až 2.000 osob.
Internetový portál infoimigrants.net upřesnil, že se jednalo o příslušníky náboženské menšiny Yazidi, kteří ale přišli ze Sýrie. Dále poukázal na to, že „procesně“ neměli tito žadatelé o azyl o něj žádat v Brémách a existuje podezření, že byli přivezeni z jiných částí Německa, aby podali žádost v Brémách, ačkoli tato pobočka nebyla administrativně místně příslušná dle zákona.
Německé digitální zpravodajství v angličtině The Local.de upřesnilo, že v souvislosti s touto aférou úřady prohledaly šest bytů a dvě advokátní kanceláře.
Ruský rozhlasový kanál v angličtině RT poukázal na to, že Německý spolkový úřad pro migraci a azyl (BAMF) znovu přezkoumá přibližně 18.000 případů, kdy byl imigrantům udělen azyl v Německu, a to zpětně, až do roku 2000 a uvádí, že existují náznaky o tom, že podvodný systém by mohl zahrnovat až 3.332 případů. Dále uvádí, že mezitím BAMF již přehodnotil asi 4.400 případů, z nichž 30 je v Brémách. Ze všech úspěšných žádostí o azyl vydaných úřadem v Brémách bylo 40 procent prohlášeno za neplatné (ve srovnání s 5,8% neplatných rozhodnutí, které přijaly ostatní migračními úřady). Současně ale tento kanál poukázal na to, že extrémní příliv imigrantů do Německa v roce 2015 (více než 1 milión migrantů) si vyžádal nábor nových nezkušených zaměstnanců do BAMF, což vedlo k vysoké chybovosti zpracovaných žádostí.
Položme si otázku: „Je to selhání systému, nebo jednotlivců?“ Je zcela zjevné, že obojího. I když jsou němečtí úředníci proslulí svým byrokratickým přístupem k plnění úkolů, k této situaci došlo. To potvrzuje tvrzení, že systém pro udělování azylu imigrantům má slabiny a je bez větší kontroly, čehož bylo v uvedených případech zneužito.
Další otázka, která stojí za zodpovězení: „Proč naše nezávislá objektivní média o této události naši veřejnost neinformovala?“ Odpověď ať si najde každý sám.
Informace o tomto selhání státních úředníků prezentovala i další média, např: Německý zpravodajský portál DerWesten, Německá televizní stanice RTL, Německý portál Zeit online (zeit.de), Berlínský deník Der Tagesspiegel, Mnichovský deník Süddeutsche Zeitung.
Problematika migrace přináší a do budoucna ještě přinese mnoho problémů, které se budou muset řešit. Naše hnutí SPD prosazuje názor, aby občané České republiky dostávali všechny pravdivé informace o skutečném stavu a přístupech řešení.
(převzato z Profilu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV