Rozvoral (SPD): Je třeba si neustále připomínat začátek německé okupace Československa

15.03.2022 12:09 | Zprávy

Dnes je tomu 83 let (15. března 1939), kdy naši republiku násilně obsadila německá nacistická vojska a vyhlásila Protektorát Čechy a Morava, což znamenalo ztrátu naší suverenity a počátek válečných bojů II. světové války.

Rozvoral (SPD): Je třeba si neustále připomínat začátek německé okupace Československa
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD si připomíná černé březnové dny roku 1939, které byly počátkem největší války v novodobých dějinách. V této válce mnoho našich mužů (otců a dědů) položilo na obranu republiky své životy, celá řada dalších jich byla vážně zraněna. Nejhorší na válce bylo, že v ní přišlo o život i mnoho žen a dětí (nejvíce v nacisty zřízených koncentračních táborech, kam byly násilně deportovány). Na všechny tyto občany nahlížíme jako na pravé vlastence, kteří si zcela právem zaslouží velký respekt a úctu. Zavazuje nás to k tomu, abychom již nikdy nedopustili, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo.

Německou okupací Čech, Moravy a Slezska byla dovršena vojenská okupace zbylého území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska, které Německo a Polsko do té doby neobsadilo a neanektovalo, vojsky nacistického Německa. Dne 15. března 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR) a začala smutná a oběťmi naplněná šestiletá německá okupace, která trvala nekonečných 2.248 černých dnů. Během této okupace jsme byli objektem plošného a cíleného nacistického teroru a vyvražďování občanů České republiky, které mělo i jednoznačně genocidní rysy a genocidní charakter.

Podle nedávno zveřejněných výstupů a výsledků bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze (VHÚ) činí počet obětí německého nacismu více jak tři sta čtyřicet tisíc osob v rámci celého někdejšího československého státu. Dle VHÚ však do tohoto počtu nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, na následky věznění v koncentračních táborech a ve věznicích, na následky tzv. totálního nasazení apod. Též se uvádí, že za dobu existence nacistického protektorátu bylo v naší zemi popraveno více než osm tisíc dvě stě lidí, na sedmdesát tisíc českých Židů zemřelo v koncentračních a vyhlazovacích táborech, další tisíce osob zemřelo při nuceném nasazení na práce v tehdejším Německu, v domácím odboji zahynulo sto tisíc Čechů. Obětmi nacistického teroru se staly i celé vesnice, z těch nejznámějších Lidice a Ležáky.

Z důvodu, aby se na tyto tragické události nezapomnělo, navrhlo naše hnutí v Poslanecké sněmovně zavést jako významný den 15. březen – Den památky obětí okupace. Novelou tohoto zákona chceme také zamezit stále postupující a nepřípustné snaze o přepisování dějin, zejména pak snaha o relativizaci viny za druhou světovou válku, snaha o relativizace škod napáchaných německými nacisty na české zemi a českých lidech.

Hnutí SPD vzhledem k úctě k historické pravdě, a hlavně s ohledem na úctu k obětem německé nacistické okupace, si bude každoročně pietou připomínat tyto osudové březnové dny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Juchelka (ANO): Model výpočtu je zjevný, mě by ale zajímalo, z čeho vycházíte

13:09 Juchelka (ANO): Model výpočtu je zjevný, mě by ale zajímalo, z čeho vycházíte

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – interpelace ministra práce a sociální…