Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a její středověká inovace se vznikem parlamentu

03.03.2017 19:15 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku a na který jsou Švýcaři po právu hrdi, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po historických začátcích následuje středověká inovace.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a její středověká inovace se vznikem parlamentu
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Další pokus o nastolení demokracie probíhal ve Starém Římě od 4. století před naším letopočtem, kdy systém obsahující monarchistický prvek (dva konzulové) a aristokratickou institucí (senát) byl zkombinován s veřejnými shromážděními. Později však tyto demokratické prvky vymizely, neboť autokratičtí panovníci, jako Cézar a Augustus (Octavius), si začali přisvojovat veškeré pravomoci státu.

Teprve ve 12. až 14. století byla zavedena důležitá součást mnohých současných forem demokracie a to volený parlament. Jejich pravomoc však byla velmi omezená, jelikož byly zavedeny v monarchistických státech. Nicméně poskytovaly inspiraci myslitelům a filozofům a vznikaly nové koncepce. Jednou z nejvýznamnějších středověkých inovací bylo vydání Listiny práv (Bill of Rights) v Anglii v roce 1689. Jednalo se o první krok směrem k ustanovení lidských práv jako důležité součásti moderní demokracie.

První skutečně moderní demokratické státy vznikly až po revoluci ve Spojených státech amerických a po Francouzské revoluci v roce 1789. Francouzská ústava z roku 1793 jako první zavedla politický systém, který představoval spojení volené vlády a nástroji přímé demokracie ve formě občanské iniciativy a referenda. Tato koncepce moderní zastupitelské demokracie a suverenity lidu od té doby inspirovala země a lidi po celém světě – včetně Švýcarska.

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj středověké inovace: FDFA Presence Switzerland

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

18:05 Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zvýšení poplatku za transfer plynu přes německé územ…