Rozvoral (SPD): S úctou a respektem si připomínáme vyhlazení Lidic nacistickými okupanty

10.06.2021 19:58 | Zprávy

Dnes je tomu už 79 let od doby, kdy byla srovnána se zemí obec Lidice, ležící ve Středočeském kraji poblíž města Kladna. Za druhé světové války, dne 10. června 1942, byla obec vyhlazena německými nacisty v rámci heydrichiády.

Rozvoral (SPD): S úctou a respektem si připomínáme vyhlazení Lidic nacistickými okupanty
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD je vlastenecké hnutí hájící národní zájmy, které respektuje naši historii, kulturu a tradice. U občanů, a to hlavně u mládeže, chceme prohlubovat národní hrdost, neboť jsme přesvědčeni, že je to naše povinnost vůči všem, kteří za naši vlast mnohdy položili i své životy. Všichni tito praví vlastenci si zaslouží vzpomínku, velký respekt a úctu. Mezi ně bezesporu patří i oběti z Lidic.

Vyhlazení Lidic byla násilná historická událost, při níž došlo ke zničení středočeské vsi Lidice a vyvraždění značné části jejích obyvatel německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena, srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. I když obec neměla s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha nic společného, gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti byly též zabity, některé z nich předány k poněmčení nebo byly odvezeny do polského Chelmna. Celkový počet obětí dosáhl počtu 340, z toho bylo 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Stejný osud postihl i obec Ležáky na Chrudimsku, kde místní osada sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny Silver A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Osada byla vypálena a srovnána se zemí. Zastřeleno bylo 33 dospělých, jedenáct dětí bylo odesláno do plynových komor a jen dvě dány na převýchovu do Německa, odkud se po válce vrátily. Obě tyto tragické události z období II. světové války dnes připomíná Památník Lidice s muzeem a Památník Ležáky.

Hnutí SPD nikdy nezapomene na oběti těchto tragických událostí. Nesmíme nikdy připustit, aby se něco tak strašného ještě někdy uskutečnilo. Za druhé světové války nás okupovalo nacistické Německo, v současné době spatřujeme největší nebezpečí v probíhající islamizaci Evropy. Hnutí SPD zásadně odmítá netolerantní, nenávistnou, velice násilnou a ženami opovrhující islámskou ideologii v České republice.

Převzato z Profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Praha urychlí přípravu Městského okruhu

8:11 Hřib (Piráti): Praha urychlí přípravu Městského okruhu

Pražští radní odsouhlasili záměr nadlimitní veřejné zakázky na přepracování projektových dokumentací…