Sociální demokracie ho nabízí. Přineslo by ročně do státního rozpočtu 180 až 200 miliard korun. Místo toho, aby se zvyšovaly daně středně a nízkopříjmovým, tak chce najít příjmy státního rozpočtu u oligarchů, nadnárodních firem a velkých korporací. Nejde přitom o nic, co by v západní Evropě nebylo běžné.
„Byli jsme opět svědky toho, že vláda přišla s návrhem, který zásadním způsobem porušoval její předvolební sliby a zástupci opozice předváděli rétorické cvičení, aniž by nabídli alternativu. Tu Sociální demokracie má,“ komentuje dění ve Sněmovně předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.
Konsolidační balíček z rodinných rozpočtů vytáhne 70 miliard korun, zdraží bydlení a postihne dvě třetiny domácností. „V době, kdy vzhledem k nezvládnuté inflaci klesají reálné mzdy, je to další citelný zásah pro rozpočty běžných rodin,“ konstatuje Michal Šmarda. ODS spolu s ANO a SPD v roce 2020 přitom připravily zrušením superhrubé mzdy a EET rozpočet každoročně o 130 miliard korun. „Nyní chce vláda získat během dvou let 150 miliard korun,“ dodává předseda SOCDEM.
Sociální demokracie na rozdíl od současné parlamentní opozice sestavila návrh konsolidačních opatření, která jsou alternativou pro vládní řešení. „Naše opatření se dotknou těch, kteří na krizi naopak vydělávají,“ představuje hlavní myšlenku Michal Šmarda. Úpravou zdanění je ČR schopna získat do rozpočtu 180 až 200 miliard korun ročně. A to, aniž by se sahalo do kapes zaměstnanců, drobných živnostníků, seniorů nebo samoživitelek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV