Vážení přátelé, „stopy peněz nelžou, proto je sledujeme“. Tohle je heslo jedné investigativní party novinářů z Nizozemska a Belgie. Říkají si „Follow the money“ neboli „Sleduj peníze“ a dokonale popsali, jak Fialův známý protáčel peníze mezi Prahou a Bruselem. Potom se ukázalo, že peníze odešly z Bruselu do Česka a skončily v „Institutu Petra Fialy“. Náš pan premiér si z nich zaplatil kampaň. Pamatujete si ještě ty jeho billboardy? „Děláme, co je třeba.“
Takže se dobře usaďte. Představím vám, co vypátrali novináři u nás i v zahraničí, ale co doteď nikdo nesložil do celkového obrazu. Uvidíte, jak se „Čistý“ pan Fiala už roky pohybuje mezi hříšnými lidmi města pražského. Možná se vám při čtení vybaví popěvek Věry Nerušilové:
Šáhla jsem mu na zoubek,
polekal se, holoubek.
„Ty máš ňáký černý, divný voči!“
Třese se mi žaloudek
Tyto informace přinesl nizozemský novinář, sídlící v Bruselu, Jesse Pinster. Všiml si, že neznámému bruselskému think-tanku New Direction přišly v jediný den tři stejné částky od tří různých společností z České republiky. Když se podíváte do obchodního rejstříku, zjistíte, že za všemi těmito společnostmi stojí jistý Kamil Bahbouh. Tento člověk podle Pinstera použil celkem šest firem, aby obešel limit na dary pro politické instituce, který jasně stanovila Evropská unie.
Opravdu zajímavá osobnost, pan Bahbouh. Udělal si jméno tak, že dodával obrazy politickým prominentům v devadesátých letech. Přitom čelil obviněním, že desítky uměleckých děl ukradl, píše Jesse Pinster. A teď se podržte. Jeden z těch, kteří Bahbouha z krádeží obvinili, měl být v roce 2012 zavražděn. Jenže místo něj Bahbouhův bodyguard popravil jiného člověka, otce dvou malých dětí. Bahbouh se od akce distancoval, bodyguard dostal šestnáct let natvrdo. Napsaly Seznam Zprávy letos 7. února.
Jedeme dál. Firmy, spojené s Bahbouhem, prý vysály stovky milionů z tajných služeb na projektu kybernetické ochrany, píše iRozhlas. V čem Bahbouh uviděl příležitost, to rozjel. Umění, software, recyklace. Prostě cokoli, co se hodí, když chcete dělat kšefty se státem. Podívejte se do rejstříku, kde všude dělal Bahbouh jednatele, prezidenta nebo člena státní rady, a vyjedou na vás desítky položek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV