Žijeme v době, kdy velmi často dostává naše životní prostředí na frak. A nejedná se pouze o zeleň či vodní plochy, ale obecně o celé životní prostředí vůkol nás. Tolik kritizované kácení stromů či celých lipových alejí neušlo pozornosti řady občanů a občanských iniciativ. Tak jako je kritizován současný stav vodních ploch a jejich okolí, nedostatečná údržba zeleně, pomalá revitalizace dětských hřišť či nedostatečný úklid veřejných prostranství a pozemních komunikací.
Opozice oprávněně kritizovala účelové spojení stavebního úřadu s odborem životního prostředí, kdy namísto samostatného odboru zůstalo pouze oddělení vodoprávního úřadu a životního prostředí. Tímto spojením se šlo zřejmě na ruku stavební lobby na úkor kvality a zachování životního prostředí. Přitom stále zůstávají nedořešený havarijní stav nemovitosti v městské památkové zóně. A nejedná se pouze o bývalou věznici, ale i o budovu starých městských lázní.
Co se týče odpadového hospodářství města, existuje jeho plán na roky 2005 až 2010 s výhledem do roku 2015. Tak jako existují obecně závazné vyhlášky, které upravují svoz a nakládání s odpady. Problémem je, že v roce 2024 bude ukončeno skládkování směsného komunálního odpadu, což bude mít velký dopad na celé odpadové hospodářství města Uherské Hradiště i jeho financování.
Na zasedání Kontrolního výboru Zastupitelstva města bylo upozorněno na tento problém a na nutnost přijmout opatření, včetně nového plánu odpadového hospodaření. A výbor se k tomuto tématu vrátí, aby podpořilo povědomí občanů o problémech s likvidací odpadů.
A to, co je důležité, je aktivita samotných občanů ve věci sledování kompletní péče o životní prostředí i podnětných návrhů na zlepšení okolí domovů a veřejných prostranství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV