Šedivý (KSČM): Zbytečná investice 30 milionů. To nemá Tábor důležitější problémy?

21.02.2015 17:17 | Zprávy

Rada města Tábora v pondělí 16. února učinila další, v pořadí již třetí, pokus o koupi rybníka Malý Jordán. Doporučuje příštímu březnovému jednání zastupitelstva jeho koupi od společnosti Esox za 3 530 000 Kč.

Šedivý (KSČM): Zbytečná investice 30 milionů. To nemá Tábor důležitější problémy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Šedivý,Tábor, zastupitel za KSČM

Přestože zastupitelé tento krok již dvakrát z logických důvodů odmítli. Přestože jde pro město o naprosto zbytný majetek. Přestože náklady se včetně kupní ceny rybníka, kupní ceny pozemků pod hladinou, odbahnění a oprav hráze pohybují podle odhadů ve výši 30 milionů korun.

Delší dobu omílaným zástupným důvodem je údajně zabezpečení čistoty vody v Jordánu, včetně zamezení pronikání fosfátů. Čistota vody ovšem již byla zabezpečena projektem odbahnění Jordánu a od fosfátů z povodí, zbytečná koupě malého Jordánu nepomůže. Podle projektu RNDr. Říhy bude stejně nutno vybudovat terciální stanice čištění fosfátů na přítocích z Chotovin, Borotína a přímo mezi Malým Jordánem a Jordánem. To je ovšem podstatně levnější než koupě Malého Jordánu. Tyto stupně čištění vyjdou maximálně na 2 miliony a vyčistí fosfáty na 90 %.

Otázkou tedy je, proč chce rada města zbavit současného majitele rybníku povinností, které mu určuje legislativa, včetně odbahnění a oprav hráze? Zbavit na úkor peněz daňových poplatníků. Na to se mohou občané zeptat předkladatelů materiálu přímo na jednání zastupitelstva města 9. března.

Pro město to znamená 3,5 milionu z výkopu, dalších nejméně 25 milionů posléze. To opravdu nemá Tábor zásadnější a důležitější problémy, kam tyto peníze investovat? Třeba jen v sociální oblasti. Předvolební sliby koaličních stran hovoří o zlevnění jízdného v MHD, dokonce se mají připravovat podklady na dlouholetý návrh táborských komunistů na jízdné pro školáky zdarma. Dotace pro práci nestátních organizací byly seškrtány minimálně o polovinu. Každé desáté dítě nemá podle statistiky na obědy ve škole. A mohli bychom pokračovat...

Je tu však ještě jeden sociální problém, který aktuálně nese doba. A to příliv uprchlíků do Evropy. Je jen otázkou času, kdy budeme i u nás čelit tomuto exodu jako ostatní evropské země, byť třeba jen krátkodobě. Jak jsem se informoval, tak Tábor není absolutně připraven. Nemáme základní zabezpečení, včetně ubytování, postelí, spacích pytlů, případně dalších potřeb každodenního života. To budeme řešit za pochodu, až tato situace nastane?

Když se odbahňoval Jordán a očekávaly se nálezy munice, byl vypracován v předstihu krizový scénář evakuace a nouzového zavazadla, který obyvatele města značně vyděsil. Hrozba přílivu uprchlíků je den ode dne aktuálnější a Tábor s ní evidentně nepočítá. A to ani finančně.

Místo toho chce na eliminaci problémů soukromého majitele Malého Jordánu vynaložit 30 milionů, které stejně zbavení se fosfátů nepomohou. Takže už jednou v tomto příspěvku použitá otázka: To opravdu nemá Tábor zásadnější a důležitější problémy, kam tyto peníze investovat?

Ladislav Šedivý, zastupitel za KSČM

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Přesun úřadů je světový i evropský trend

15:14 Farský (STAN): Přesun úřadů je světový i evropský trend

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přesunu centrálních úřadů mimo hlavní města