Po deseti letech boje vznikne zákon, který skoncuje s nekalými praktikami jako jsou pozdní platby nebo zrušení objednávek na poslední chvíli u zboží, podléhajícího zkáze (typicky mléčné jogurty). Sjednotí také dvacet různých národních úprav v této oblasti (v ČR zákon o významné tržní síle) a zajistí stejnou míru ochrany malých firem, především zemědělců, v celé Unii.
Pro sociální demokraty je výsledná dohoda splněným několika slibů občanům:
nejhorší nekalé obchodní praktiky v dodavatelském řetězci potravin budou jednou provždy minulostí zvýší se transparentnost a spravedlivá konkurenceschopnost v sektoru zemědělci a spotřebitelé budou více odolní proti vydírání a šikanování nadnárodních společností zlepší se ochrana životní prostředí, zejména díky snížení plýtvání potravinami
„Jsem ráda, že včera došlo k dohodě na pravidlech pro férovější fungování vztahů mezi podniky v potravinářském řetězci. Toto řešení jsem jako zpravodajka sociálních demokratů prosadila ve zprávě Evropského parlamentu o nekalých praktikách v potravinovém řetězci jako požadavek, aby Komise předložila legislativní návrh na úrovni EU, který by nekalé praktiky mohl jednoznačně postihovat. Dosaženou dohodu proto jednoznačně vítám a považuji za další úspěch, který nese českou stopu," uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu, který na předpisu rovněž pracoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV