Senátor Rabas: Různých nelogičností najdeme v balíčku celou řadu

08.11.2023 20:07 | Zprávy

Projev na 18. schůzi Senátu 8. listopadu 2023 k návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů

Senátor Rabas: Různých nelogičností najdeme v balíčku celou řadu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Přemysl Rabas

Dobrý den, paní předsedkyně, kolegyně, kolegové,

já stejně jako všichni mí předřečníci vítám snahu vlády o ozdravení veřejných financí. Je to osvěžující po době, kdy předchozí vlády rozhazovaly předvolební dárky a byl to jeden z faktorů, kterým uvrhly ekonomiku do situace, ve které je. Nicméně trošku mě mrzí, že balíček rezignoval na politiku srovnávání regionálních rozdílů. To považuji za velmi důležité, protože kohezní regiony, kohezní politika je něco, s čím se posledních 25 let ohání všechny vlády.

Všechny vlády tvrdí, že musíme ty nůžky zavírat, že musíme snižovat rozdíly mezi regiony. A skutečnost je přesně obrácená. Nůžky se neustále otevírají. Ano, je řada dotací, transformační fond, modernizační fond, které mají regionům pomoci. Ale řekněme si, že velmi často to pomáhá velkým firmám, které jsou na to připraveny a tam, kam by měly prostředky doplynout, do malých obcí v regionu, k menším podnikatelům, organizacím, tam se nedostanou.

To si myslím, že je dost důležité. A administrativa, která je spojena s dotacemi, je také něco, co požere spoustu prostředků, které by měly dojít až do konce. Nejdříve příprava vyhlášení projektů, školení firem, které budou projekty administrovat a vlastní administrace. Potom kontrolní orgány, které projekty kontrolují a často kvůli velmi formálním pochybením nechávají třeba i obce dotace vracet s velkým penále. Já si myslím, že toto je velmi nešťastné a určitě by se tím měla vláda dále zabývat.

Mrzí mě, že konsolidační balíček nezahrnul například zákonné úpravy, které by lépe definovaly kohezní nebo slabé, chudé regiony. Příkladů ve světě je celá řada. Víme, že nejen západní Evropa, ale i Polsko, USA nebo Austrálie mají zákonem definované ekonomické zóny, tedy slabé regiony, kterým je potřeba pomáhat. A v rámci slabých regionů by mohly být daňové zvýhodněné firmy a zaměstnanci tak, aby to pomohlo ty nůžky, o kterých jsem hovořil, uzavírat.

To, co v balíčku mohu ohodnotit pozitivně, je třeba zvýšení poplatku za těžbu nerostů, kdy část prostředků, dnes větší, by měla zůstat v obci, na kraji. A určitá část jít státu. To si myslím, že je cesta správným směrem. Je škoda, že je to dost ojedinělý příklad. Že by se toho pro tyto regiony dalo udělat víc. Ano, vláda mluví a má snahu snižovat dotace, to je v pořádku. Ale také je potřeba mít na paměti, že při příliš zbrklém odbourávání dotací to může právě v postižených regionech ovlivnit sociální služby nebo školství, zdravotnictví a tak dále.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

20:07 Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích