Senátor Smoljak: Říkáme dokolečka - Jo, cíl je dobrý, ale vlastně to nejde

02.03.2022 17:35 | Zprávy

Projev na 21. schůzy Senátu ČR dne 2. března 2022 k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov.

Senátor Smoljak: Říkáme dokolečka - Jo, cíl je dobrý, ale vlastně to nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Smoljak

Já vám děkuji za slovo, paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové, já se musím přiznat, že mám obecně trochu problém s postojem, který říká, že vlastně obecně souhlasíme s cíli Green Deal nebo s cíli dekarbonizace, snížení emisí, ale pak dodáme „ale“ a vlastně zpochybníme všechny nástroje, kterými lze tohoto cíle dosáhnout. Já už jsem to uváděl minule a musím to zopakovat znovu. Mám pocit, že opravdu někdy v těch našich postojích vlastně říkáme – jo, cíl je dobrý, ale vlastně to nejde. Já si myslím, že takhle dlouhodobě prostě nemůžeme postupovat. A mám i výhradu vůči některým konkrétním argumentům. Uvedu alespoň jeden z usnesení garančního výboru, který má výhrady k používání baterií v elektromobilech pro regulaci disproporcí mezi výrobou a spotřebou elektrické energie, které bez předchozího smluvního závazku narušuje principy soukromé vlastnictví. Já se tedy přiznám, že jsem se to snažil prostudovat dopodrobna, ale fakt jsem tam nic takového nenašel. Já jsem zaznamenal debatu o tom, v širším kontextu, že by vlastně bylo docela praktické a výhodné pro všechny strany, kdyby majitelé elektromobilů mohli dobrovolně přistoupit na to, že poskytnou tu kapacitu té své baterky pro to, aby, když jsou výkyvy v sítích, mohli, když je energie hodně, zadarmo čerpat, a když je jí málo, tak určitý objem energie vrátit do té sítě. Ale všechny ty úvahy jsou založené na naprosto dobrovolném souhlasu. A jejich výsledkem je prostě taková win-win situace, že ten majitel toho automobilu na tom vydělá. A ta síť bude mít větší stabilitu. Čili já se nemůžu ztotožnit s usnesením v té podobě, v jakém vlastně ho navrhuje garanční výbor. Zopakoval bych, že, ono už to tady padlo, ale je to opravdu důležité, že ty budovy jsou největším spotřebitelem energie.

Využívají 40 % energie a vytvářejí 36 % emisí. A stále většinou využívají energii z fosilních paliv. A ta naše závislost na těch fosilních palivech je něco naprosto toxického, čeho se skutečně musíme zbavit. I v souvislosti s tou krizí na Ukrajině vidíme, že prostě na ty fosilní paliva spoléhat nemůžeme. Takže já bych to jenom zakončil krátkým citátem: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

Děkuji za vaši pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!