„Vadí mi, že zloději kovů okrádají poctivé lidi. Navíc se často vyhnou trestu, protože je policisté nedokážou dopadnout,“ říká Zeman. „Počkám půl roku a přijdu znovu s novým návrhem zákona. O tom, jak je důležité krádeže kovů omezit, ale přesvědčuji poslance Sněmovny už teď.“
Zeman je starostou v Albrechticích v Jizerských horách a ve svém boji proti krádežím kovů spoléhá na své kolegy z Libereckého kraje i z celé republiky. „Zatlačíme na poslance Sněmovny, aby proti zlodějům kovů konečně něco udělali,“ prohlásil starosta Desné Jaroslav Kořínek. „Problémy se zloději kovů se najdou všude.“
Zeman chtěl, aby zákon zakázal prodávat do sběren kovy a další suroviny lidem bez živnostenského listu. Prosazoval rovněž, aby sběrny nesměly dávat svým zákazníkům peníze na ruku a peníze jim posílaly na účet. „Mnoho sběren vykupuje kovy, ačkoliv jsou jasně ukradené,“ upozornil Zeman. „Úpravami zákona jsem se snažil obchody s kradeným kovy co nejvíce zkomplikovat. Řada senátorů se mnou souhlasila.“
Pro zákon hlasovalo jen 24 poslanců
Poslanci Sněmovny ovšem Zemanův návrh na změnu zákona o odpadech odmítli. Proti jich hlasovalo 102, pro pouze 24.
Z Libereckého kraje byli se Zemanem zajedno pouze poslanci Jana Pastuchová (ANO) a Lukáš Pleticha (ČSSD). Proti jeho návrhu se postavili Jana Hnyková (Úsvit) a Jan Farský (TOP 09). Pavel Ploc (ČSSD) se hlasování zdržel, Václav Horáček (TOP 09), Stanislav Mackovík (KSČM) a Martin Komárek (ANO) se z jednání Sněmovny omluvili.
„Poslanců z našeho kraje bych se v budoucnu ráda zeptala se, co si o Zemanově návrhu zákona mysleli, nebo co jim na něm vadilo,“ uvedla Věra Mužíčková, starostka Plavů na Jablonecku.
„S námi, se starosty z Tanvaldska, Zeman svůj návrh zákona probíral a myslím si, že by pomohlo, kdyby ho Sněmovna přijala. V naší obci ukradli zloději například zábradlí, zmizely plechy se sloupů veřejného osvětlení. “
Mužíčková si myslí, že by slušným lidem většinou nevadilo, kdyby nemohli kovy do sběrny prodat a odevzdali je při hromadném sběru třeba hasičům. „Pokud by ale potřebovali peníze, kovy by od nich bez problémů vykoupila obec,“ dodala Mužíčková.
Zloději vzali kamna, kladivo i sekyru
„S ukradenými věcmi by k nám nikdo nešel. A jestli ano, tak bychom to snadno poznali.“ Krádeže kovů deptají v Libereckém kraji kromě stálých obyvatel také rekreanty.
„Zloději nám sebrali kamna, sekyrku, kladivo a vlastně všechno, co bylo kovové,“ konstatoval muž z Liberce, majitel chalupy v Jizerských horách.
Nepřál si zveřejnit své jméno, aby na sebe kriminálníky zbytečně neupozorňoval.
„Když se potřebuju něčeho zbavit, tak to položím ven a za chvíli tam není nic. Jeden náš soused u sebe raději pořád nosí pistoli. Sám si říkám, že kolem chalupy vyvěsím varovné letáčky, které připomenou zlodějům, že naše obrana může skončit i jejich smrtí. Policisté nezmůžou nic. Jenom nám řekli, ať necháváme kůlnu otevřenou, aby zloději viděli, že už v ní nic není.“
Zemana nepodržel ve Sněmovně ani poslanec Jan Farský (TOP 09), dlouholetý semilský starosta. „Zemanův návrh úplně zničily přílepky, které do zákona dostali lobbisté,“ vysvětlil Farský své proti.
Současnou situaci však považuje za neúnosnou. Stejně jako starostové Nového Boru, Frýdlantu nebo Mimoně by chtěl, aby rozhodující pravomoci v boji proti zlodějům kovů a nepoctivým majitelům sběren přešly na města a obce. Rozhodovaly by, jestli sběrny na svém území povolit, a kontrolovaly by je. Stejná praxe platí podle zákona pro herny s automaty.
Jaroslav Zeman, senátor PČR a neuvolněný starosta obce
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS