V souvislosti s koronavirovou pandemií se musí lidé, kteří cestují přes hranice, podrobit v nemocnicích v Libereckém kraji takzvaným PCR testům, za které se platí. Původně jejich cena v regionu činila 2.800 korun, nyní ministerstvo zdravotnictví stanovilo výši poplatku na 1.756 korun. To je však podle zdravotníků i radních příliš nízká částka a rozdíl v ceně za testování v nemocnicích bude kraj chtít proplatit po vládě.
„Rada Libereckého kraje jednomyslně odsouhlasila návrh na pokračování PCR testů pro samoplátce za tuto podnákladovou cenu. Rozdíl mezi cenou testu stanovenou ministerstvem zdravotnictví a náklady nemocnic budeme požadovat po vládě,“ potvrdil MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.
Testování probíhá ve čtyřech páteřních nemocnicích: Krajské nemocnici Liberec, Nemocnici Jablonec nad Nisou, Masarykově městské nemocnici v Jilemnici a Nemocnici s poliklinikou v České Lípě. „Jsem rád, že budeme schopni zajistit možnost PCR testování v Libereckém kraji pro samoplátce i přes to, že ministr zdravotnictví stanovil cenu, která je špatně nastavená,“ dodal Sobotka.
Hejtman Martin Půta se s požadavkem na dorovnání nákladů obrátí na premiéra Babiše. „V současné komplikované situaci bohužel vláda občas vydává nařízení, která jsou v praxi obtížně aplikovatelná a v rozporu s ekonomickou realitou. Lidí, kteří překračují hranice, zejména za prací, je v našem regionu velké množství. Chceme jim samozřejmě umožnit nástup do práce bez toho, aby museli složitě shánět odběrové místo k provedení testu,“ řekl hejtman Martin Půta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV