Předseda Senátu Milan Štěch zakončil dvoudenní návštěvu Švédska. Ve Stockholmu si připomenul události roku 1968 v Československu, zahájil výstavu mapující 100 let československé státnosti, jednal s předsedou parlamentu a zástupci tří ministerstev a setkal se také s králem Karlem XVI. Gustavem.
Na základě kladných zkušeností s dodávkami letounů Gripen a s dalšími vojenskými zakázkami jednal předseda Senátu ve Stockholmu i o další možné spolupráci v oblasti obranného průmyslu. Česko má zájem o dodávky radiolokátorů Věra pro švédskou armádu, která bude i pod vlivem situace v Pobaltí v následujících letech zvyšovat výdaje na obranu. „Česko-švédské vztahy jsou vynikající, nejsou zatížené žádnými problémy. I na úrovni EU máme většinou obdobná stanoviska. Přestože jsme obě mírumilovné země, hledáme také další možnosti spolupráce v oblasti obrany. Švédský parlament napříč politickým spektrem podporuje významný nárůst výdajů na obranu v následujících sedmi letech, to je velká příležitost i pro české dodavatele,“ řekl Štěch při jednání na ministerstvu obrany.
Společně s velvyslancem Jiřím Šitlerem zahájil předseda Senátu výstavu v Českém centru, která mapuje sto let československé státnosti a připomíná klíčové mezníky a osobnosti našich dějin jako T. G. Masaryka nebo E. Beneše.
Předseda Senátu společně se svým protějškem Urbanem Ahlinem se v Riksdagu (švédský parlament) zúčastnili vzpomínkového setkání k roku 1968. Spolu se zástupci Slovenska si připomněli osudy tisíců Čechoslováků, kteří po vpádu Varšavských vojsk našli azyl právě ve Švédsku, kde dnes žije 7000 lidí narozených v Česku. Společně hovořili také o spolupráci na úrovni obou parlamentů.
Právě události pražského jara byly jedním z témat audience Milana Štěcha u krále Karla XVI. Gustava, hovořili také např. o hospodářské spolupráci obou zemí nebo budoucnosti Evropy.
Rozdílné názory přetrvávají v postoji k migračním kvótám, tématem jednání byly také rozdíly v azylové politice Česka a Švédska. „Přestože do Česka v minulých letech nepřicházely nezvladatelné počty migrantů, naši občané jsou vystrašení. ČR nikdy neměla kolonie, a proto k nám ani v minulosti obyvatelé z těchto zemí nepřicházeli. Země Visegradské skupiny mají shodné nebo podobné názory jako my,“ vysvětlil Štěch, který také hovořil se svými partnery o aktuálním vývoji v české politice nebo o postojích jednotlivých zemí uvnitř EU. Česko i Švédsko mají stejný postoj k budoucnosti Evropy – odmítají dvourychlostní EU, naopak jsou nakloněny postupnému rozšiřování EU o některé balkánské země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV