Rozhodnutím nepodpořit mandát, který byl vyjednán na půdě právního výboru EP, se tak otevírá cesta pro pečlivou debatu na plénu parlamentu. „O reformě autorského práva v EU se vede diskuse řadu let. Faktem je, že nová pravidla zoufale potřebujeme k tomu, abychom v prostředí internetu nastavili pravidla mezi uživateli, držiteli autorských práv a internetovými platformami, které mají příjmy z reklamy na základě poskytování děl, jež jsou chráněná autorskoprávní ochranou,“ říká Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP.
„Považuji za důležité nebránit demokratické diskusi zde na plénu Evropského parlamentu o tak zásadní věci, jakou je reforma autorského práva. Na výboru některé články prošly většinou jednoho hlasu, proto vnímám jako potřebné, abychom o celé věci vedli diskusi v širším plénu. Osobně nejsem přesvědčen, že současné kompromisní znění článků 11 (práva vydavatelů) a čl. 13 (tzv., „value gap“) dobře zajistí práva dotčených na internetu. Nikdo nechce filtrovat internet, ale je třeba nastavit takové podmínky, aby ti, kdo vytvářejí kreativní díla, měli mít možnost tato svá díla efektivně chránit, a to i v digitálním prostředí internetu,“ říká Pavel Svoboda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV