Nejčastější omamnou látkou, se kterou se lékaři u svých pacientů setkávají, je amfetamin (pervitin). Nejužívanější pak marihuana, tu ale dnešní patnáctiletí nevnímají jako drogu. Alarmující je statistika, která sleduje průměrný věk pacientů. Zatímco v roce 2004, kdy bylo centrum otevřeno, se pohyboval mezi 17 a 18 lety, dnes je to 15,5 roku. U těchto dětí je ale závislost už vyvinutá, což znamená, že s užíváním začínaly nejčastěji okolo 14. roku věku. Nejmladšímu pacientovi, kterého v centru v minulosti ošetřovali, bylo 6 let a byl závislý na heroinu.
Pracoviště, které se potýká s nedostatkem finančních prostředků ze zdravotního pojištění, podporuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Péče je náročná a vyžaduje spolupráci mnoha specialistů. Nyní proto probíhají další jednání o jeho financování. Náměstkyně Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), která dnes centrum navštívila, vnímá problematiku dětských závislostí jako velmi vážnou.
„Naším cílem je, aby vznikla komplexní detoxikační péče jak o drogově závislé, tak i pro takzvané pokročilé experimentátory s návykovými látkami, kteří ještě nedosáhli věku 18 let,“ uvedla. Ucelený systém péče mimo jiné znamená zapojení specialisty, kteří děti a mladistvé závislé na drogách mohou včas detekovat a odeslat k adekvátní léčbě.
„Dnes víme, že celých 95 procent všech případů závislosti, které jsou v dospělém věku, vzniká již v adolescentním období, proto je důležité malým a mladým se zkušeností a závislostí na psychotropních látkách nabídnout pomoc a ukázat cestu. V konečném důsledku ušetří včasná léčba společnosti a státu nemalé finanční prostředky, které vyžaduje péče o pozdější pokročilé a komplikované pacienty,“ uzavírá Lenka Teska Arnoštová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV