Tomský (Realisté): Naši furianti

06.10.2017 7:38 | Zprávy

Co náš západní svět světem stojí, už od Platóna a Aristotela, stojí proti sobě idealisté a realisté. Idealisté mají vypracovaný plán budoucnosti, snaží se svět přebudovat a realisté jim v tom překáží, usilují svět zachovat a opravovat.

Tomský (Realisté): Naši furianti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Platónův dokonalý stát měli vést moudří filosofové. Škoda jen, že řecký idealista neviděl, jak to dopadlo za vlády intelektuálů v Kremlu a co znamenala utopie v praxi.

Zato realista Aristotelés měl jasno, lidský svět dokonalý být nemůže (závisí totiž na ctnostech), společnost není firma, je různorodá, skládá se ze skupin odlišných zájmů i názorů a politika je neustálé hledání kompromisu. Každá strana prohrává, vítězí ale společnost. Jediné, co má smysl, je odstraňovat zjevné a prokázané nedostatky či zásadní institucionální omyly. Pokus vnucovat lidem předem dané schéma je nebezpečná utopie, která zhusta končí tragicky.

My ovšem máme v mediálním prostoru nemálo furiantů, kteří jsou ze skeptického národa velice nešťastni. Pro ně je kritériem pokroku přijetí eura, být v (pomyslném) rychlém integračním jádru EU a budovat společné evropské instituce. „Bohužel, této zemi chybí (tato) dlouhodobá politická vize a směr” (Tomáš Sedláček). Autor citátu se pozastavuje, že ve skepsi nad budováním nové Evropy nás předstihlo už jen Řecko. „A kdo to s Evropou myslí vážně a chce se společně s jinými národy zamýšlet, jak se sjednocovat v globálním světě, jak společně vést digitální revoluci, jak udělat Evropu bohatší a bezpečnější, ať se přidá do spolku zemí, které si chtějí navzájem pomáhat a radit se spolu.”

Svatá naivito! Ani v Jižní Americe nemají státy potřebu se sjednocovat, ač mají převážně společný jazyk, ani v Jihovýchodní Asii či v ruském blízkém zahraničí nepotřebují vést společnou digitální revoluci. Není to divné, že si všichni vyspělí i nevyspělí národové v globálním světě považují svého národního státu?

Naši furianti lámou hůl nad „kverulantským” a z imigrantů ustrašeným hloupým národem, jenž se nehodlá podřídit podle Lisabonu odsouhlaseným kvótám a pochybují i o jeho světovém rozhledu a soudnosti. Jako by si nevšimli, že té skepse v Evropě pod tlakem zkušeností přibývá, politická integrace se dávno zastavila (s výjimkou té byrokratické), Brusel už jen vyhrožuje, Německo se řídí výhradně národním zájmem, přestože popírá svůj národ a Británie řekla dost a vystoupila.

My realisté se s idealisty nedomluvíme a na rozdíl od nich stále ještě možná naivně věříme ve zdravý sebezáchovný instinkt národa.

V 19. století, kdy ještě Češi nepochybovali, že svět už spasen byl, vynalezli krásné úsloví, „potkáš-li kde spasitele, nakopni ho do …”. Víru sice ztratili, ale zdravá skepse jim naštěstí zůstala.    

Alexander Tomský, lídr Realistů v Pardubickém kraji

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…