Týrání má totiž celou řadu forem a podob a netýká se navíc pouze psů a koček, ale i koní, hospodářských či volně žijících zvířat.
Pojďme se ale podívat na samotné příčiny. Ty by nás měly zajímat, protože násilím zdaleka nejsou ohrožena jen samotná zvířata... Důvody, které vedou některé jedince k týrání, bychom mohli rozdělit na neúmyslné, kdy dochází k zanedbání řádné péče ať již z důvodu nezájmu či z nedostatku vlastních sil nebo prostředků. Další důvody mohou mít příčinu psychiatrickou a sociální – např. patologické hromadění velkého množství zvířat, o která se nedokážou jedinci postarat, a konečně i jasnou psychiatrickou příčinu má úmyslné a kruté týrání zvířat. A právě to by nemělo ujít naší pozornosti.
Z dlouhodobých šetření totiž vyplývá, že na zvířata se může přesouvat nenávist vůči lidem. Analýzou pachatelů násilí a mučení zvířat bylo zjištěno, že 96% z nich má kriminální minulost a 41% z nich bylo již dříve odsouzeno za násilnou trestnou činnost, jako je těžké ublížení na zdraví, týrání dětí a domácí násilí. Zvlášť varující je statistika zaměřená na dětství pachatelů brutálních násilných trestných činů, první projevy týrání zvířat se u nich projevovaly už mezi 5. a 7. rokem věku. Navíc pokud je pachatel týrání zvířat mladší 10 let, zvyšuje se několikanásobně pravděpodobnost, že se bude v budoucnu dopouštět dalších deliktů, majetkových i násilných, a to i pod vlivem drog.
O to více by nás mělo zajímat, jak v naší zemi funguje systém ochrany zvířat. A bohužel – byť existuje zákon na ochranu zvířat proti týrání a pachatel se týráním dopouští přestupku nebo dokonce trestného činu – samotný systém ochrany zvířat de facto nefunguje. O tuto oblast se sice stará celá řada jednotlivců i dobrovolníků z různých zájmových skupin, neziskových organizací, ale úředník si s tímto problémem neporadí. Neexistuje jasný systém, koncepce nebo metodika, a tak je cesta k záchraně zvířat přes úřad velmi obtížná. Na druhou stranu se potkávám se zapálenými úředníky – dobrovolníky, kteří se nad rámec svých povinností a ve svém volném čase starají, aby se týraným či zatoulaným zvířatům dostalo náležité péče.
Protože ochrana zvířat souvisí i s ochranou člověka i společnosti, nemělo by toto téma stát stranou zájmu politiků. TOP 09 se k této odpovědnosti hlásí, a proto nově ustavila expertní komisi na ochranu zvířat. Jejím cílem by měla být jak osvěta veřejnosti, tak především příprava legislativních podkladů na všech úrovních pro skutečně fungující systém ochrany zvířat v naší společnosti.
RADKA VAŇOUSOVÁ
ČLENKA EXPERTNÍ KOMISE TOP 09 NA OCHRANU ZVÍŘAT
VICEPREZIDENTKA KOMORY VETERINÁRNÍCH LÉKAŘŮ ČR
PŘEDSEDKYNĚ MO TOP 09 TÁBOR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV