Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

05.02.2023 18:02 | Komentář

Vláda se snaží prosadit zásadní změnu čtyř zákonů v oblasti obrany schválením Sněmovnou už v prvním čtení. Tedy bez veřejné a odborné diskuse. Přitom je tam celá řada rizik a otazníků.

Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Věděli jste, že branná povinnost všech občanů, tedy mužů i žen od 18 do 60 let nezanikla a stále trvá? Přestože máme profesionální armádu nic, než politické rozhodnutí nebrání vládě znovu aktivovat brannou povinnost českých občanů. Výjimek je vcelku málo. Poslední vojáci, co byli na základní vojenské službě, tak těm je dnes 37 let a více. Nové návrhy zákonů, které vláda nechala zpřipomínkovat zrychleně (jen 10 dnů) jsou tady a nyní je chce zrychleně prohnat ve Sněmovně. Tak jednoduché to ale nebude.

Tyto vládní návrhy zákona, kterým se mění čtyři zákony v oblasti obrany, jsou totiž zásadní změnou obranné legislativy, a zcela jasně a evidentně mění obrannou legislativu pro účely zapojení občanů ČR do válečného konfliktu.

Nad rámec klasické obranné legislativy, do novely kompetenčního zákona (2/69), je do tohoto bloku novel zcela nově přidána pozice poradce pro národní bezpečnost, tedy funkce, která se zřizuje v Úřadu vlády. Tento poradce má být současně i tajemníkem Bezpečnostní rady státu. Toto vidím jako největší problém, protože tato funkce bude velmi silným nástrojem premiéra na opozici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

MÁME PRÁVO NA ODPOR!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 05.02.2023 18:50:11
V ČR je právo na odpor zakotveno v článku 23 Listiny základních práv a svobod. Toto právo lze dnes uplatňovat jen v případě, pokud by vedení státu ničilo a rušilo demokratický řád lidských práv a základních svobod na základě Listiny základních práv a svobod, anebo, kdyby stát znemožňoval činnost ústavních orgánů a účinného použití zákonných prostředků. Jenže dnes by bylo nanejvýš vhodné, aby toto právo bylo rozšířeno - 1) o případy záměrného masívního ožebračování obyvatelstva ČR (záměrně předražené energie), 2) rušení/omezování různých příspěvků od státu či sociálních podpor, 3) postupné omezování lékařské péče a pravidelných prohlídek, 4) postupné zvyšování odchodu do důchodu až na absurdní hranice, 5) pokusy o zatahování ČR do konfliktu na Ukrajině (včetně zadlužování ČR nesmyslným a předraženým nákupem zbraní od cizích mocností). Toto všechno dělá fialová gangsterská tlupa!

|  7 |  1

Další články z rubriky

Farský (STAN): Kdo stále obhajuje Trumpovu nepředvídatelnost, je asi slepý

14:12 Farský (STAN): Kdo stále obhajuje Trumpovu nepředvídatelnost, je asi slepý

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dění ve světové politice.