Vícha (ČSSD): Letos odstartují v Bohumíně s projekty, které ocení příští generace

01.03.2020 6:34 | Zprávy

Před dvěma roky si v anketě na 1600 Bohumíňáků odhlasovalo, do jakých zásadních investic by se v následujících pěti letech měla radnice pustit. Průzkum, který do té doby neměl v Bohumíně obdoby, vycházel ze strategického plánu rozvoje města.

Vícha (ČSSD): Letos odstartují v Bohumíně s projekty, které ocení příští generace
Foto: Redakce
Popisek: Petr Vícha (ČSSD)

Ze čtrnácti projektů vybírali obyvatelé pět nejdůležitějších. Podle výsledků je začala radnice plánovat a pracovat na jejich přípravě. Letos odstartuje realizace většiny z nich. Odhadované náklady jsou až 140 milionů korun.

„Chtěli jsme dát našim obyvatelům možnost spolupodílet se na plánování zásadních změn ve městě. Takových, které se dotknou života každého z nich. Sami Bohumíňáci si rozhodli, jakým směrem se má v příštích letech město rozvíjet. V první pětici skončilo rozšiřování rekreace u Kališova a Vrbického jezera, zachování zdravotnických služeb v městské nemocnici, vznik lesoparku, dopravního terminálu a okruh pro cyklisty a in-line bruslaře kolem Vrbického jezera. Po dlouhých měsících příprav, projektování a shánění financí se letos pustíme nejen do první pětice z nich,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha.

Do rozšíření rekreace u Vrbického jezera půjde letos 11 milionů. Vloni tady radnice začala s úpravou břehů a instalací cykloboxů, přibyla i místo pro grilování a piknikování. Letos milovníkům koupání zpestří pobyt u vody nové atrakce, a to plovoucí přístaviště včetně plovárny s možností slunění. Náruživí plavci ocení 65 metrů od břehu plovoucí distanční molo s žebříky pro výstup do vody. Pro ptactvo vznikne tzv. ekomolo. S výstavbou chce město začít co nejdříve, výběrovka na zhotovitele už běží, takže pokud půjde vše podle plánů, tak v létě by už atrakce mohli otestovat první návštěvníci. Většinu nákladů (10 milionů) přitom radnici pomůže uhradit dotace. U Kališova jezera v minulých dvou letech také vyrostly cykloboxy i pikniková a grilovací místa. Došlo zároveň k úpravě břehů a  vloni nedaleko jezera vzniklo sezónní parkoviště. Letos hodlá město za 2,5 milionu korun odkoupit od Kamenolomů ČR část vodní plochy, která už není oficiální prostorem pro těžbu štěrkopísku. Projekčně se v těchto místech mezitím připravuje vznik nového objektu s občerstvením, šatnami, toaletami i sprchami. Podobná plovoucí mola jako na Vrbickém jezeře by měla přibýt v příštích letech také na „Kališoku“.

Výstavba nového dopravního terminálu před vlakovým nádražím v centru Bohumína si vyžádá téměř 62 milionů korun, město přitom žádá o dotaci ve výši 49 milionů. Přednádražní prostor projde kompletní modernizací a bude plnit funkci terminálu, který soustředí veškerou dopravu do jednoho místa. Dotkne se autobusů, osobních aut i cyklistů. Největší změna ale čeká autobusy. Pro jejich potřebu vznikne kruhový objezd, aby mohly najíždět k zastávkám po obou stranách ulice. Pro motoristy přibudou nová parkovací místa. Dlouhodobých stání vyroste až padesát. Krátkodobá stání k vyložení či naložení pasažérů vzniknou u pošty. Cyklisté se mohou těšit na 72 cykloboxů s časovým zámkem, který bude bránit jejich blokování a zneužívání. Prvních 24 hodin bude využití kóje zdarma, za překročení limitu si ale cyklisté připlatí. Nová bude dlažba, která bude korespondovat s historickou budovou, lavičky, mobiliář, informační tabule, digitální »chytré« jízdní řády a vysází se tady i nové stromy.

Stavba obřího lesoparku za 18 milionů korun v lokalitě Na Panském odstartuje už letos v květnu. Předloni zde město dokončilo za téměř 13 milionů novou 620 metrů dlouhou cyklostezku, která budoucí lesopark ohraničila a bude jeho páteřní komunikací. Začíná v ulici Pod Věží, a to konkrétně za sportovní halou před podjezdem pod dálničním přivaděčem a končí novou lávkou přes potok Flakůvka v ulici Na Hrázi. Vloni si už stavbaři budoucí lesopark vykolíkovali, a jakmile to počasí umožní, začnou s modelací terénu a hloubením jezírek. Část nákladů opět město zaplatí z dotace. Na ploše o rozloze třinácti hektarů vznikne jedenáct uměle vytvořených tůní a dvě návrší. Vysadí se tady téměř čtyři tisíce dřevin, z toho 2,5 tisíce stromů a 1,5 tisíce keřů, mezi nimiž vzniknou štěrkové pěšiny. Vše v přírodním duchu tak, aby sloužil Bohumíňákům k procházkám, odpočinku a klidnějším aktivitám.

Tři etapy šestikilometrového okruhu pro cyklisty a in-line bruslaře kolem Vrbického jezera, který skončil v hlasování na pátém místě, jsou už hotovy. Čtvrtou poslední etapu, která povede od bývalé štěrkovny v Pudlově k bývalé myslivně, plánuje radnice dokončit letos. Tím se všechny předchozí části spojí v jeden okruh. „Poslední úsek projekčně dokončujeme. Už se nám pro realizaci podařilo získat všechny  potřebné pozemky. Pokud budeme mít k dispozici stavební povolení, je velmi pravděpodobné, že vznikne ještě letos. Propojením vyroste kolem Vrbického jezera ještě delší okruh, než je třeba kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku,“ upřesnil bohumínský místostarosta Lumír Macura s tím, že odhadované náklady jsou 7 milionů korun.

Bohumíňáci hlasovali v anketě i pro zásadní proměny dvou lokalit pro bydlení. V obou případech se jedná o bývalé dělnické kolonie, jedna se nachází v Okružní ulici, druhá v ulici Petra Cingra. Zatímco v té první se bude osm stávajících domů rekonstruovat (viz samostatná zpráva), v té druhé je bývalí nájemníci vybydleli natolik, že oprava by byla finančně náročná. A tak radnice všech sedm postupně zbourala, ten poslední v loni v létě. V místech teď plánuje novou rodinnou zástavbu. „Chceme, aby se z ulice Petra Cingra stala opět dobrá adresa. Po zdemolovaných domech a také na zelené louce by mělo vzniknout 39 nových zasíťovaných stavebních parcel o velikosti maximálně tisíc metrů čtverečních,“ sdělil starosta Vícha. Mezi budoucími rodinnými domy zůstane prostor pro malý parčík s atrakcemi, který propojí stávající zástavbu rodinných domků s těmi novými. Zároveň se pro něj využije i zdejší vodní plocha.

„Nejprve však musíme lokalitu odkanalizovat, takže se letos pustíme do výstavby dešťové kanalizace. Spolu s ní musí vzniknout i retenční nádrž a čerpací stanice. Budoucí stavební pozemky tak odvodníme. Pak je rozparcelujeme a zasíťujeme a vystavíme komunikace i veřejné osvětlení. Pro stavbu rodinných domků by tak mohly být k dispozici už příští rok,“ dodal Vícha s tím, že je na ni letos v městském rozpočtu vyčleněno 40 milionů korun. Zároveň město zpracovalo i žádost o dotaci, která by v případě úspěchu část nákladů uhradila. „Až bude vše připraveno, nabídneme pozemky k prodeji v licitaci podobně jako v městské části Záblatí ve Slunečné či Sokolské ulici. O tento druh bydlení je mezi lidmi stále větší zájem. Proto usilovně hledáme a pracujeme na přípravě dalších míst v Bohumíně, které by byly pro výstavbu rodinných domků vhodné,“ dodal Vícha.

Město postupně připravuje k realizaci všechny projekty, které se v anketě ocitly. Podle výsledků hlasování však větší úsilí a prostředky směřuje do akcí, které Bohumíňáci upřednostnili. Na chvostu ankety se například ocitlo budování kanalizace v městských částech nebo proměna sportovního areálu Faja.

Lidé v anketě mohli připsat i své vlastní nápady, toho využilo 220 z 1600 hlasujících. V námětech se hromadně opakovalo zrušení ubytoven a zchátralých objektů na území města a s tím související řešení soužití v problémových lokalitách. Nezanedbatelnou část reakcí tvořily ty, které se týkaly kvality ovzduší. „Zaznamenali jsme i zajímavé náměty na vybudování lezecké stěny, hudebního klubu pro mladé, výběhu pro psy s herními prvky a překážkami. Další se týkaly například dopravních investic včetně parkovacího domu či obchvatu Bohumín–Karviná,“ uzavřel starosta.

VÝSLEDKY ANKETY K VELKÝM INVESTICÍM V BOHUMÍNĚ PRO OBDOBÍ 2018 – 2023
1. místo (839 hlasů) - rozšiřování rekreace u Kališova a Vrbického jezera 
2. místo (806 hlasů) - zachování služeb v Bohumínské městské nemocnici
3. - 4. místo (764 hlasů) – nový dopravní terminál, lesopark v lokalitě Na Panském
5. místo (637 hlasů) - vybudování in-line stezky kolem Vrbického jezera
6. místo (520 hlasů) - proměna červené kolonie v Okružní ulici
7. místo (431 hlasů) - nové chodníky a cyklotrasy
8. místo (388 hlasů) - rozvoj sportovně-rekreačního areálu Bospor
9. místo (366 hlasů) - rozšiřování parkovišť
10. místo (348 hlasů) – proměna lokality Petra Cingra
11. místo (343 hlasů) – modernizace a vylepšování škol
12. místo - (320 hlasů) - zlepšování kvality bydlení v městských bytech
13. místo (233 hlasů) – budování kanalizace v městských částech
14. místo (215 hlasů) - další proměna areálu Faja

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rédová Fajmonová (BPP): Už bylo dost Ukrajiny. Češi mají být prioritou

7:04 Rédová Fajmonová (BPP): Už bylo dost Ukrajiny. Češi mají být prioritou

Marek Hudema ve svém článku v Lidových novinách manipuluje s našimi občany a snaží se nám vnutit naš…