Vondra (ODS): Evropský parlament se přihlásil k 2% výdajům na obranu

20.01.2021 11:13 | Zprávy

Evropský parlament hlasoval o výroční zprávě k provádění Společné zahraniční a bezpečnostní politiky za rok 2020. Součástí je i výzva k vynakládání 2 % HDP na obranu. Evropský parlament se tak přihlásil k dlouhodobému závazku NATO. Tuto investici do naší bezpečnosti však nepochopitelně odmítli podpořit europoslanci za KSČM, SPD a Piráty. Návrh však přesto prošel.

Vondra (ODS): Evropský parlament se přihlásil k 2% výdajům na obranu
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

„Zpráva je poměrně vyvážená, reflektuje současné bezpečnostní výzvy, narůstající moc Číny i geopolitické ambice Ruska či vyostřování boje proti tamní politické opozici. Za velmi důležité považuji, že zpráva vyzývá státy k plnění závazku NATO vynakládat 2 % HDP na obranu. V institucích EU je takový postoj ojedinělý,“ uvedl europoslanec Alexandr Vondra.

Závazek vydávat na obranu alespoň 2 % HDP se ze zprávy snažil odstranit pozměňovací návrh č. 11, za kterým stála skupina poslanců Zelených (Pirátů) a Levice (KSČM), ke kterým se přidali europoslanci za Identitu a demokracii (SPD). Tento nepochopitelný krok podkopává bezpečnost našich občanů.

Kromě samotného hodnocení Společné zahraniční a bezpečnostní politiky zpráva vyzývá i k vyjasnění některých pojmů, se kterými dlouhodobě pracuje, dosud však byly chápány různorodě.

„Zpráva například klade důraz na strategickou autonomii EU, pojem, který považuji za ambivalentní v lepším případě a riskantní v horším. Všichni o ní mluví, ale žádná formální definice zatím neexistuje. A proto jsem při vyjednávání o podobě zprávy podpořil návrh, který vyzývá Komisi a Radu, aby definici strategické autonomie stanovily. Za pozitivní považuji, že Parlament při definování strategické autonomie požaduje, aby byla dodržena komplementarita s NATO. To aspoň na čas zaručuje, že si tu autonomii nelze vykládat jako způsob, jak rozmělnit NATO a transatlantickou vazbu,“ dodal Alexandr Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Je potřeba vycházet z vojenské reality

6:23 Fiala (SPD): Je potřeba vycházet z vojenské reality

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k povolení Ukrajině používat americké rakety proti cí…