Vondra (ODS): Několik tisíc Grét v jeden čas na jednom místě

22.11.2022 10:57 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k jednání COP 27 v Šarm aš-Šajchu

Vondra (ODS): Několik tisíc Grét v jeden čas na jednom místě
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

Chtěl jsem to vidět na vlastní oči aspoň jednou v životě. Několik tisíc Grét v jeden čas na jednom místě. Přihlásil jsem se proto do delegace EP na tzv. COP 27 v Šarm aš-Šajchu. Je to letovisko u Rudého moře na Sinaji. Pod záštitou OSN se tu konalo už 27. zasedání vlád, mezinárodních organizací a nevládek. Hledají shodu, co dělat s globálním oteplováním. Impozantní, barevný rej klimatických aktivistů všech národů, ras, vyznání a politických ideologií. Na první pohled to vypadá sympaticky – neformální summit, naplněný lidskou energií konat dobro. Detailnější pohled je horší. Mezi aktivisty brutálně převažují ti nalevo. Mnohým nejde jen o klima. Chtějí revoluci ve finančním systému, konec kapitalismu, masivní přerozdělování. Chtějí měnit náš život a zvyky radikální regulací poptávky i nabídky.

Problém číslo 1:

Gréta nepřijela. Organizuje to Egypt, kde vládnou vojáci, protože demokraticky zvolení Muslimští bratři přivedli zemi na práh kolapsu. Demonstrace nejsou povoleny – daň za stabilitu ve složitém regionu. Aby to nevypadalo blbě, tančí před vstupem do areálu několik mladíků s transparentem „Be Vegan, Make a Peace“. Areál je pojmenován po Tonino Lamborghinim, který se asi za výjimku z rychlé dekarbonizace spalovacích motorů, kterou dostaly firmy Lamborghini a Ferrari, zavázal, že tu výhodně nabídne pro karneval svůj hotelový komplex…

Asi se zeptáte, proč se to nekoná online. Taky jsem se ptal. Ušetřily by se peníze i uhlíkové emise. Jenže na to vám řeknou, že na dálku se vyjednávat nedá. Takže příští rok se COP 28 bude konat v ropném emirátu v Dubaji. Nebude to jiné…

Problém č. 2:

Ačkoli šéf OSN jednání dramaticky zahájil slovy, že se VŠICHNI řítíme do klimatického PEKLA, každý si od jednání slibuje jiné odpustky. Rozvojové státy chtějí pomoc. Země s velkými pralesy jako Kongo či Indonésie se těší na příjmy z pohlcování uhlíku. Jejich pavilóny jsou nejhonosnější. Brazilský je skromnější, protože příprava byla ještě v režii Bolsonara, ale na závěr přijel vítěz voleb komunista Lula a hned se o peníze hlásil taky. Ostrovní a suché státy chtějí přímé odškodnění za každou přírodní katastrofu.

Nejhlasitější byl Pákistán. Žádá miliardové reparace za povodně, ačkoli se vědci doteď neshodli, že by letošní deštivé monzuny měly přímou souvislost s klimatickou změnou. Ropné státy v čele se Saudskou Arábií a Ruskem odmítají slíbit konec těžby ropy a plynu. Přece nebudou přihřívat pod kotlem energetické krize. Pavilon krále Saudů připomíná honosný, nedobytný hrad. Čína a Indie se tváří jako rozvojové státy, které mají historické právo emitovat dál.

Všechny pak spojuje jediné – od Západu požadují prachy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…