Jedná se o pilotní projekt, kdy první rok bude obec vyhodnocovat přínos bezobslužného prodeje pro zvýšení tržby a využití obchodu. Podklady budou sloužit pro znovuotevření malých vesnických obchůdků v Jihomoravském kraji.
Prodejnu využívají obyvatelé obcí Vísky, Míchov a Podolí, zásobuje také základní a mateřskou školu.
„Díky bezobslužnému systému si zákazník nakoupí i ve večerních hodinách. Tohle je pro všechny šance, jak oživit obec a jak zajistit dostupnost potravin i té starší generaci,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.
„Obec hned prodejnu po skončení JEDNOTY odkoupila a provozovala ji nejdříve ve standardním obslužném systému fungujícím převážně v dopoledních hodinách. A postupně jsme ji dovybavili pro bezobslužný prodej,“ vysvětlil starosta obce Vísky Stanislav Kamba. „Pro nákup vydá obec zákazníkům obchodu karty, případně umožní přístup osob s bankovní identitou. Celá prodejna je pod kamerovým systémem, tím je ošetřena bezpečnost,“ dodal Kamba.
Zařízení první bezobslužné obecní prodejny v kraji vyšlo obec na 425 tisíc korun. Jihomoravský kraj přispěl na pilotní projekt částkou 200 tisíc korun. Dotace byla použita na potřebné vybavení obchodu, materiál, instalace, montáže a školení.
„Pokud se samoobslužný koncept osvědčí, plánuje kraj podporu dalších takových obecních obchodů. A protože se jedná o zavádění nové technologie, která nemusí být úplně komfortní pro starší občany, budeme trvat po nějakou dobu i na zajištění asistence, aby zákazníky proškolila a pomohla jim při nákupu,“ doplnil Zámečník.
Na původní obchod ve Vískách přispěl Jihomoravský kraj ze svého dotačního programu na podporu venkovských prodej během posledních 4 let celkovou částkou 220 tisíc korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV