Dále se připojí 17 států včetně Rakouska, Dánska, Španělska, Irska, Itálie nebo Německa, z mimoevropských států pak Kanada, Nový Zéland, USA či Haiti.
„V Bulharsku se po zveřejnění rozhodnutí tamní vlády, která chce pomocí norských fondů implementovat do jejich systému ochrany dětí norské postupy a metodiky, vytvořila skupina rodičů, která chce tuto transformaci zastavit. Udávají, že mají už 150 000 příznivců,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je v kontaktu s hlavními organizátory, protože se tématikou dlouhodobě zabývá. Hnutí „Stop barnevernet ideology“ mu připomíná českou inciativu Milion chvilek pro demokracii, protože zde také vše vzniklo odspodu, financováni jsou z drobných darů mnoha lidí, kdy se předně snaží vyjádřit nesouhlas s postupem bulharské vlády. V ulicích prý už nyní mají desítky dobrovolníků, kteří rozdávají letáky, vyvěšují nezřídka jen doma vytisknuté plakáty a jezdí s polepenými auty.
„Protesty v Bulharsku nespustil žádný jeden konkrétní případ jako se to dělo v České republice kvůli kauze Evy Michalákové nebo v Rumunsku po odebrání 5 dětí rodině Bodnariu. Bulhaři jen sledovali ostatní kauzy, vědí, že u Evropského soudu pro lidská práva je už 26 stížností proti Norsku uznaných pro další projednání a chtějí se jednotně postavit na odpor. Nesouhlasí s tím, že by Norsko mělo být v této oblasti pro ně vzorem,“ vysvětluje Zdechovský a dodává, že většina protestů mimo Bulharsko se uskuteční před norskými ambasádami. V Česku se uskuteční jen symbolické připomenutí osudů dětí neopodstatněně odloučených od rodičů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV