Agentura jim poskytuje vzdělávání, zdravotní péči, sociální služby nebo také infrastrukturu táborů a zlepšování podmínek v nich. Mandát UNWRA byl naposledy prodloužen do roku 2020. Evropská unie a státy EU jsou v souhrnu největším dárcem této agentury.
„EU se zavázala, že bude agentuře UNRWA nápomocna při zajišťování finančních prostředků tak, aby mohla poskytovat podporu palestinským uprchlíkům,“ vysvětluje situaci europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který byl za Evropskou lidovou stranu vyjednavačem k této rezoluci. „Vyjednávání rezoluce bylo velmi náročné především z důvodu, že jsme nechtěli práci UNRWA jakkoliv politizovat a využít jako další nástroj kritiky USA, Izraele nebo Palestiny. Nicméně jsem přesvědčen, že konečný text rezoluce je velmi vyvážený a věnuje se humanitární pomoci v uprchlických táborech pro nejchudší a nejvíce ohrožené lidi,“ doplňuje Zdechovský, podle něhož prostředky od EU půjdou například na financování kvalitního vzdělávání pro 500 000 dětí, primární zdravotní péče pro více než 3,5 milionů pacientů a pomoci více než 250 000 palestinským uprchlíkům, kteří jsou v bezprostředním ohrožení.
„Udělalo se maximum proto, aby pomoc byla poskytována adresně a přímo v konkrétních místech, kde je to nejvíce potřeba. Nemělo by tak docházet k financování důchodů různých teroristů či jejich vdov, za což byla EU v minulosti oprávněně kritizována,“ shrnuje Zdechovský.
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV