Dala se proto samozřejmě očekávat odvetná opatření ze strany Kremlu, což se také stalo. Co vzbudilo opravdové zklamání, byla reakce některých členských zemí.
Ruská odveta
Aby Rusko odvrátilo debakl své měny na trzích, musí podle Putinova dekretu z 31. března státy označené Ruskem jako nepřátelské, což jsou všechny členské země EU, za odběr plynu platit v ruské měně. Platba má probíhat tak, že státy či firmy platící za plyn si otevřou účet u Gazprombank, kam se vloží částka v eurech nebo dolarech a peníze se následně převedou na rubly.
Většina evropských zemí ústupky Rusku zprvu odmítala a hovořila o nutnosti postupovat jednotně. Německá vláda dokonce označila takové jednání za vydírání (více ZDE). Přesto se ale jednota kolem sankcí začala pomalu drolit.
Rusko v reakci na neochotu platit v rublech pozastavilo dodávky plynu do Polska i Bulharska a následně už v některých státech vyjádřili distributoři plynu ochotu platit Gazprombank za plyn v rublech.
A jak se ukázalo, některým státům bohužel nedělá problém platit Rusku za plyn v rublech tak, jak nově žádá Kreml. Objevily se už zprávy o tom, že na nové ruské podmínky plánovali přistoupit distributoři plynu z Německa, Rakouska nebo ze Slovenska (více ZDE).
Varování od Komise
Maďarská vláda otevřeně přiznala, že se novému způsobu plateb přizpůsobila. Přistoupení na ruské podmínky je přitom porušením protiruských sankcí.
Evropská komise totiž jasně varovala společnosti, aby neotvíraly účty v rublech, protože by to znamenalo porušení sankcí uvalených na Rusko za invazi na Ukrajinu. Pokyny říkají, že možné je platit v eurech, taková platba by byla podle stávajících smluv považována za konečnou, přičemž Rusko je pak může později převést na rubly.
Pochybný ruský kompromis
Koncem dubna přišlo Rusko s pokusem o jakýsi kompromis. Pokud složí „nepřátelé“ Ruska svá eura na devizový účet Gazprombanky, země EU budou dále zásobované ruským plynem i v případě, že Gazprombanka nepřevede získané devizy na rubly. Znemožnění převodu ale nesmí být z důvodu dalších sankcí uvalených na Rusko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV