Tato agentura měla poskytovat na základě úplatků tisícům cizinců falešné průkazy totožnosti. Bohužel se nejedná jen o několik málo případů padělání osobních dokladů, ale o více jak 18 000 falešných průkazů s adresami, na nichž ale ve skutečnosti bydlí někdo úplně jiný. Pro malou zemi s půl milionem obyvatel jde o nepředstavitelný skandál.
Podle dostupných informací (ZDE) jsou v souvislosti s touto kauzou stíháni dva lidé: Bernard Attard a Marija Spiteri. Mimochodem, oba jsou navíc vyšetřováni i za jiné přečiny z minulosti. Bernard Attard, čelící v současné době několika trestním řízením za podvody a praní špinavých peněz, požadoval od občanů třetích zemí úplatky v řádu tisíců eur za vydání platných průkazů totožnosti.
Využíval služeb druhé obviněné osoby, ženy jménem Marija Spiteri, která pracovala v agentuře Identita. Právě ona měla zadávat údaje o cizincích do agenturního systému a po pracovní době je pouštěla do kanceláře bočními dveřmi, aby se mohli vyfotografovat.
K doložení žádostí o pobyt byly používány falešné doklady, na jejichž základě byly těmto cizincům urychleně vydávány platné průkazy totožnosti.
Podivné dopisy ve schránkách
Celá kauza vešla ve známost mezi širší veřejností poté, co zmíněný exposlanec a právník Jason Azzopardi podal 60stránkovou žádost o soudní vyšetřování vydávání padělaných dokladů pro přibližně 18 000 státních příslušníků třetích zemí za tisíce eur. Vydávané byly od roku 2015 na základě oddacích listů a dalších dokumentů falšovaných úředníky agentury.
Sám Azzopardi zmiňoval (ZDE) i např. čtyři rodiny, které nedávno navštívily policejní stanici ve městě Birkirkara, aby nahlásily krádež svých domovních adres, které byly použity na průkazech cizinců.
Mnoho Malťanů se důsledkem tohoto skandálu s odcizením vlastních adres dostávalo do naprosto absurdních situací. Do schránek na jejich na adresy chodily účty na jména lidí, o nichž v životě neslyšeli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV