„S kolegy z Karlovy univerzity jsme v aktuální studii shrnuli veškerou dostupnou literaturu odhadující úspory energie ze střídání zimního a letního času. Výsledný efekt pro ČR je minimální. Kolegové z České spořitelny na základě toho spočítali, že se úspora rovná pouhé jedné minutě práce průměrného Čecha,“ říká vysokoškolská pedagožka a spoluautorka studie Zuzana Havránková Iršová a potvrzuje tak, že změny času jsou jen anachronismus, tedy relikt z doby před několika desítkami let.
Evropská unie nařizuje pouze střídání ve stejnou dobu
Čas se v Česku mění od roku 1979 a z rozhodnutí české vlády se tak bude dít i dalších 5 let. Návrh podalo ministerstvo práce a sociálních věcí s odůvodněním, že to tak požaduje směrnice Evropské unie. Proti byli pouze lidovci. „Pro vysvětlení, unijní směrnice, s níž MPSV argumentovalo, je jen o tom, že čas se bude střídat v celé EU v jeden moment, ne o tom, zda se má střídat - to je v pravomoci jednotlivých států,“ vysvětluje předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
„Právě proto, že je zrušení střídání času v pravomoci jednotlivých států, je velmi důležité, aby se státy dohodly a ideálně se vše zrušilo naráz v celé Evropě, čímž by odpadly poslední argumenty zastánců,“ doplňuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který společně s lidoveckým senátorem Petrem Šilarem dlouhodobě bojuje za zrušení střídání času. „V naší iniciativě za zrušení střídání času je zastoupeno už 22 států. Tlak na zrušení je čím dál větší a spolu s dalšími europoslanci proto věřím, že se v krátké době podaří vytyčeného cíle dosáhnout,“ uzavírá Zdechovský.
Text EU směrnice o úpravě letního času:
http://www.mpsv.cz/files/
Analýza ČS:
http://finexpert.e15.cz/letni-
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV