Snad k jejich přesvědčení přispěl i projev prezidenta Zemana ve sněmovně k Národnímu parku Šumava. Byl totiž, jak vzápětí upozornila média, plný lží a manipulací. Je známo, že prezident Zeman si občas věci rád přibarví. Dokonce i Ústavní soud mu už vystavil potvrzení, že je lhář. Po svém si skutečnost upravil i v projevu k Šumavě. Podívejme se na některá jeho prohlášení zblízka:
1. Pramen Vltavy vyschl
Zeman: Kvůli uschlému lesu vyschl i pramen Vltavy.
“Fakt číslo jedna. Víte, kde je pramen Vltavy, nejkrásnější české řeky? Neexistuje. Pramen Vltavy zanikl v uschlém šumavském lese.”
Fakta: Nevyschl pramen, ale ucpala se trubka.
Studánka, kterou turisté navštěvují jako tzv. pramen Vltavy, není skutečný pramen, ale uměle vytvořená tůňka, kam byla v roce 1922 od jednoho z několika pramenů Vltavy trubkou svedená voda. Po vyčištění trubky pramen opět funguje.
2. Šedesát tisíc stromů bylo zničeno
Zeman: Za oběť kůrovci na Šumavě padlo minimálně 60 tisíc stromů.
“Kromě toho jsem se proletěl spolu s televizí Prima helikoptérou nad obrovskými územími uschlých šumavských lesů. Jedná se minimálně o 60 tisíc krásných stromů.“
Fakta: Za oběť vichřici a následně kůrovci padlo na 4,8 milionu stromů.
Zemanův let nad Šumavou v roce 2009 platilo sdružení Přátelé Miloše Zemana a šumavští podnikatelé. Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka padlo za oběť vichřici či následně kůrovci celkem 4,8 milionu stromů. Na zasaženém území už miliony nových stromů rostou.
3. Už nevyrábíme nábytek
Zeman: V Česku už se nevyrábí nábytek.
“Na Šumavě zanikly pily, zanikly dřevozpracující podniky. Chceme-li dovézt nábytek, dovážíme ho z Finska, místo abychom si ho vyrobili sami.”
Fakta: Nábytkářské firmy v ČR vyrobily v roce 2015 nábytek za rekordních 43,6 miliardy Kč.
Ročně se vyveze nábytek za 24,6 miliardy a doveze za 15,8 miliardy. Finsko hraje v dovozu zcela okrajovou roli.
4. Bursíkům se nic nestane
Zeman: Zničení 60 tisíc stromů prošlo bez trestu.
“Kolegyně a kolegové, když někdo vykácí alej, tak se stává předmětem kritiky. Když někdo zničí 60 tisíc stromů, tak se těm Bursíkům nic nestane.”
Fakta: Kůrovcová kalamita měla soudní dohru, soud dal Bursíkovi za pravdu.
Ministr Bursík tehdy volil mezi tím, zda do nejpřísněji střežených částí parku, kam nemohou ani chodci, pustí těžkou techniku, nebo zda oněch 150 tisíc kubíků dřeva ponechá na místě. Přiklonil se k tomu, že by chráněné území sanačními pracemi utrpělo více. Čelil kvůli tomu trestním oznámením, avšak v roce 2011 mu dal Městský soud v Praze za pravdu. „Zájem na ochraně přírody má při rozhodování významnější roli než hledisko vztahující se k hospodaření v lese,“ stálo mimo jiné v rozsudku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV