Kontroverzní úprava prodeje sudového vína, kterou má dnes schvalovat Senát, má řadu závažných nedostatků. Tato novela zavádí pro prodej sudového vína jako jediné možné jednorázové obaly, tzv. bag-in-boxy, které představují nemalou ekologickou zátěž. Zároveň zakládá nerovnost před zákonem mj. pro výrobce tichého a šumivého vína, protože pro šumivé víno nemá platit povinnost uvádět původ hroznů na etiketě. Současně umožňuje prodejcům levného lahvového vína v supermarketech nadále skrývat informaci o původu vína mimo zorné pole zákazníka, a klamat tak konečného spotřebitele.
Lze se právem obávat, že návrh zákona poškodí malé vinaře a neochrání dostatečně spotřebitele před falšovanými víny. Velice nedůvěryhodně působí zejména fakt, že odhady černého trhu s vínem vycházejí ze studie, kterou Svaz vinařů ČR odmítá předat dokonce i zákonodárcům. A právě výsledky této studie vytvořily tlak na to, aby se problém falšování řešil pouze v souvislosti se sudovým vínem. Je přitom dobře známo, že drtivá většina všech případů falšování padá na hlavu několika málo stále stejných firem.
Strana zelených a Vinařská asociace ČR proto žádají senátorky a senátory, aby podpořili usnesení senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, které doporučuje návrh zákona zamítnout.
Matěj Stropnický
předseda Strany zelených
a
Josef Valihrach
za vedení Vinařské asociace ČR
Vinařská asociace ČR je sdružení malých a středních vinařů. Josef Valihrach je pak trojnásobným držitelem titulu Vinař roku. V roce 2014 jeho víno zvítězilo v prestižní soutěži Chardonnay du Monde, nejstarší světové přehlídce vín odrůdy Chardonnay.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV