Až sedmdesátiprocentní výnos z neoprávněně nabytých bezplatných povolenek má putovat do státního rozpočtu, zbývající část do rozpočtu příslušného kraje. Příslušný zákon k tomu by mohl začít platit od ledna příštího roku, pokud příslušná norma projde v Parlamentu celým kolem schvalování.
Pokuta bude pro provozovatele mnohonásobně vyšší než cena povolenky. Předloha, která míří do výboru pro životní prostředí, má především sladit českou legislativu s evropskou.
Zákon stanoví výši pokuty za nevrácení neoprávněně přidělené povolenky na 100 eur za kus, zjistila ČTK. Jaká bude celková výše pokut, se podle Ministerstva životního prostředí prý těžko odhaduje. Předpokládá ale, že vzhledem k navrhované výši postihu nebude případů mnoho. Případný celkový příjem pro státní rozpočet a rozpočet krajů může dosáhnout přibližně 26 milionů korun.
Celková hodnota přidělovaných povolenek v Česku činí asi tři miliardy korun pro 360 provozovatelů s přibližně 26 miliony povolenek. Cena jedné se pohybuje kolem 4,5 eura. Tito znečišťovatelé vypouštějí zhruba 70 milionů tun oxidu uhličitého ročně.
Jak uvedla ČTK, provozovatel, který je zařazen do systému obchodování s emisními povolenkami, je může neoprávněně získat, pokud včas neoznámí změnu v provozu zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb