Čeští senioři měli jistotu, že jim v půlce letošního roku podle zákonné valorizace vzrostou důchody a lépe se tak budou moci vyrovnat se všeobecným zdražováním, které nadále pokračuje. Jenže vláda se rozhodla, že bude vše jinak. Hodlá do zákona sáhnout a důchodcům dát podstatně méně.
Opozice se bouří a slibuje vládní pětikoalici, že ve Sněmovně zažije peklo a obstrukce, které nemají obdoby. Ekonom a expert na důchodový systém profesor Jaroslav Vostatek záměr Fialovy vlády kritizuje z odborného hlediska a mezi ekonomy není sám. Podle Vostatka je takové odepření předem zákonně ukotvených peněz důchodcům rovné politické sebevraždě premiéra, ministra financí a možná i celé vlády (více ZDE).
To ale není všechno. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vyhlásila stav legislativní nouze, který by pětikoalici měl umožnit vše projednat v kratším čase a opozici ztížit možnosti, jak přijetí změny zabránit.
Podle ústavního experta Zdeňka Koudelky jde o zneužití nástroje stavu legislativní nouze. Případ by mohl skončit u Ústavního soudu.
„Vyhlášení stavu legislativní nouze hodnotím jako nepřípadné, protože je určen k věcem, které přijdou náhle. Například přijdou povodně a bude nutné urychleně řešit jejich důsledky. Jenže skutečnost, že tu máme rekordní inflaci a že platí určité ustanovení v zákoně o valorizaci penzí, věděla přece vláda celý rok a mohla již v září nebo říjnu přijít v normálním legislativním procesu s nějakým řešením,“ upozorňuje docent Koudelka.
Připomíná, že vláda nedávno paradoxně zákon o důchodovém pojištění měnila. „Ministr Jurečka v něm řešil snížení důchodů předsedů zemských národních výborů, které existovaly do roku 1948 a předsedů Národního a Federálního shromáždění do roku 1989. Ti jsou všichni dávno mrtví, přesto ministr práce a sociálních věcí Jurečka do zákona prosadil, že se jim snižují důchody. Mrtví snad přece žádné důchody nepobírají, to pan ministr nevěděl? Chci tím říct, že vláda v důchodovém zákoně řešila něco, co nemělo žádný smysl, a to, co se podle její současné rétoriky řešit musí, chce dohnat nyní na poslední chvíli zneužitím institutu legislativní nouze,“ má jasno expert.
„V současném zákoně o důchodovém pojištění je valorizační zvyšování důchodů nastaveno jako mandatorní automat. Jakmile jsou splněny podmínky, vzniká současným seniorům právo na zvýšení důchodu. Podmínky k tomu fakticky splněny byly kvůli velké inflaci a Ústavní soud už několikrát konstatoval, že pokud někomu vznikne ze zákona nějaké právo, i když ten zákon ještě není účinný, nelze jednostranně takové právo zase odebrat. Bude záležet na Ústavním soudu, jestli to, co například uplatňoval k platům soudců, kdy rozhodoval také o svých platech, uplatní stejně i vůči příjmům současných důchodců,“ dodává Zdeněk Koudelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka