Podle Ondráčka, který sám pracoval na odhalování finanční kriminality policie, se nejčastěji využívá vyvedení peněz přes několik bankovních účtů v zahraničí. Nebo po Evropě cestují údajné kamiony se zbožím, které ve skutečnosti stojí v Čechách. Bez zákonu o prokazování majetku je to ale jen část potřebných zásahů, myslí si poslanec.
Upozornil jste na to, že od poloviny června funguje činnost takzvané daňové Kobry, což jsou policisté a různí odborníci, kteří budou řešit daňové úniky. Je to cesta, která může České republice pomoci?
Je to to nejrychlejší, co může být, protože k tomu nepotřebujeme žádnou legislativu, jen bych to nedělal tak okázale a nechal je v klidu pracovat. Podobných skupin už bylo v minulosti několik, ale problém je v tom, že už máme poměrně málo odborníků ve všech oblastech, postupně se vytrácí.
Čím to je?
Někdo si je lépe zaplatí, nebo jsou znechucení bojem s větrnými mlýny, mají pocit vyhoření. Řeknou si, že to nikam nevede, někdo dělá kauzu osm let a pak přijde amnestie, která veškerou práci vyleje do žumpy. Pak člověk přemýšlí, zda má taková práce smysl. Tím trpí stovky policistů i na obecné kriminalitě.
Na Slovensku už podobná skupina proti daňovým únikům funguje, jaké jsou výsledky?
Odhalili ročně úniky za dvě a půl miliardy korun. Ale u nás se hovoří o únicích ve stovkách milard korun, ale jen mluví. Kdybychom dokázali ošetřit i deset procent z této částky, bude to dobrý výsledek. Je zároveň důležité, aby začalo platit prokazování podezřele nabytého majetku. Dnes musí policie dokazovat, že nebyl získán legálně, ale mělo by to být obráceně. Pokud si někdo žije jako prase v žitě, ale DPH má stále na nule, nebo mu stát ještě vrací, jak je možné, že má majetek v hodnotě miliard, když vykazuje ztrátu. A pokud to nebude v pořádku, měl by být zdaněn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová