Agentura Reuters toto pondělí citovala slova ministra obrany Martina Stropnického (ANO), že Česká republika není nakloněna tomu, aby na svém území hostila vojska Severoatlantické aliance. Agentura zároveň podotkla, že se jeho postoj zásadně liší od stanoviska dalších členů NATO v regionu. Aliance chce totiž svá vojska ve východní Evropě rozmístit kvůli ukrajinské krizi. 600 amerických výsadkářů už zamířilo do Polska a Pobaltí. Zatím do konce roku, mohli by ale zůstat i napořád.
Jelikož takto podaný výrok vzbudil bouřlivé ohlasy, Stropnický o den později ve své reakci uvedl, že média jeho rozhovor s agenturou nepřesně citovala. Přítomnost vojsk NATO považuje za choulostivou pouze v případě, že by zde vojáci byli natrvalo. Lidé podle něj mají stále ještě v živé paměti okupaci vojsk SSSR z roku 1968. Větší viditelnost NATO v Evropě naopak podporuje. Jak se dívají na tuto „kauzu“ oba politici?
„Víte, já bych to shrnul snad jen jedinou větou. Kdyby pan Stropnický mlčel, udělal by asi nejlépe. Shoduje se to s mým názorem i na jeho kolegyni ve straně, paní Válkovou, která kvůli svým výrokům též prošla jisté palbě," reagoval stručně senátor Jaroslav Kubera. Podle něj stejně vojska NATO neeexistují, jsou to vojáci jednotlivých zemí, tedy i naši vojáci, a tak je zbytečné se tím nějak zásadně zabývat - i když připustil, že tak, jak byla zpráva interpretována, mohla mnohé rozčílit či rozladit.
„Ovšem rozmístění vojáků NATO mělo ukázat hlavně to, že si Rusko musí uvědomit, že nemůže vše. Bohužel, ono to tak už i po prvních zkušenostech s tím, jaké závést vůči němu sankce, nebude tak horké. Žádné zemi se do toho nechce, takže uvidíme, co bude dál," uzavřel první téma Kubera.
Koskuba: Kdo pamatuje rok 1968, pokládá výrok Stropnického za logický
„Výrok pana ministra jako mého vrstevníka byl naprosto logický. Kdo pamatuje rok 1968 a dočasný pobyt sovětských vojsk, další vysvětlování nepotřebuje. To nehovořím o lidech starších, kteří pamatují vojska hitlerovská. Soudím, že na jednu zem a jen pár desítek let její historie zde bylo opancéřovaných cizáků už poměrně dost. Čeho je moc, toho je příliš. Dělat z takového názoru nějakou kauzu je naprostý nesmysl. Ti, co to činí, jsou buď myšlenkově již tak impotentní, že se jim jako důvod k rýpání hodí cokoliv, nebo trpí syndromem chronického ‚přizdisráčství‘. Omluvte, prosím, vulgarismus. Nicméně tento hojně se šířící povahový rys může mít kořeny v dávné pohanské minulosti. Tehdy zvláště ti nejprostší byli zvyklí mít mnoho různých model. Před těmi pak v jakékoliv složitější životní situaci padali na kolena a prosili. Nebo jim přímo přinášeli oběti - tu a tam i lidské. Že by základ vzniku lidského poddruhu kolaborantů? Je mi líto, ale ač vládní podposlanec, nepatřím k těm, kteří touží mít v zemi jakékoliv cizí vojáky. To však neznamená, jak mylně jistí kolegové vykřikují, že se tím pošlapávají nějaké spojenecké závazky,“ konstatoval poslanec Jiří Koskuba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová