Poslanecká sněmovna má na stole novelu zákona, který upravuje autorské poplatky. Ze Senátu legislativní norma doputovala s návrhem senátora Iva Valenty, který má zamezit tomu, aby docházelo ke zdvojenému placení autorských poplatků z rádií a televizí v provozovnách živnostníků, kde tato produkce není předmětem jejich podnikání. Jinými slovy tam, kde je prostě jen puštěné rádio.
Úpravu, jejíž schválení by ušetřilo živnostníky od placení těchto autorských poplatků a připravilo nepříliš transparentní organizaci OSA (Ochranný svaz autorský, pozn. red.) o značné částky, podpořilo téměř šest desítek senátorů.
Jaké jsou šance návrhu úspěšně projít sněmovnou, není úplně jasné. Jisté je to, že nejsilnější poslanecký klub, tedy hnutí ANO, bude hlasovat ve prospěch OSA.
“Hnutí ANO nepodpoří pozměňovaní návrh pana senátora Valenty, který jde proti duševnímu právu našich umělců,” řekl redakci s odkazem na své vystoupení během úterní tiskové konference šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Zcela opačný postoj mají Piráti, jejichž poslanci v reakci na dotaz ParlamentníchListů.cz naopak mluvili o nenasytnosti OSA s tím, že senátní návrh podpoří.
“Piráti budou hlasovat v pro senátní návrh, který má omezit výběr tzv. výpalného. Proti výběru výpalného v provozovnách, u kadeřníka, ševce či třeba na dílně, bojujeme roky. Za reprodukovanou hudbu vybere OSA 100 milionů ročně. Přitom při novelizaci v minulém volebním období požadovali lobbisté kolektivních správců na politicích, aby jim umožnili zvýšit výběr o 50%, tj. o dalších 50 milionů a ukazovali jim manipulativně grafy poklesu výběru poplatku z CDček o 50% jako argument. Tam však příjem OSA činí okolo 5 milionů a logicky trh s CD stále klesá, jak je nahrazován on-line službami. Senátní návrh z tohoto opakovaného výběru vyloučí malé živnostníky a provozovny, kde hraje hudba a tato není předmětem podnikání. Navíc rozhlasové stanice už správcům platí za písničky, co hrají. Neexistuje logický argument opakovaného výběru za stejnou věc. Podpoříme i možnost kopírování notových záznamů pro osobní potřebu,” sdělil redakci předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
"My jsme podobné návrhy už podávali a proti nekalým praktikám OSA už bojujeme 10 let. Proto podpoříme senátní verzi,” potvrdil názor Pirátů šéf jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek.
Stejně se pro ParlamentníListy.cz vyjádřili i další poslanci této strany Mikuláš Peksa a Mikuláš Ferjenčík. Na adresu OSA ovšem padla i ostřejší slova.
“Agresivita a chamtivost OSA při výběru poplatků mi obecně vadí, považuji tedy za rozumné takový návrh podpořit,” uvedl Peksa. “Podpoříme senátní návrh,” reagoval stručně poslanec Ferjenčík.
Šéf hnutí SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura rovněž potvrdil, že jeho poslanecký klub se vysloví pro senátní verzi. “Nebudeme podporovat vytahování peněz organizací OSA,” uvedl pro ParlamentníListy.cz.
“Já osobně podpořím senátní návrh, který alespoň částečně omezuje dosavadní praxi, která umožnila soukromým organizacím vybírat “daně” a ještě si je stanovovat a upravovat. Tato praxe v realitě hraničící s jednáním, které pojmenováváme “šmejdi”, je pro mne neakceptovatelné a pokud vláda nebude tuto situaci sama řešit, nezbývá mi, než podpořit ne zrovna ideální přístup, který zvolil Senát,” konstatoval místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.
Jaké stanovisko v této věci zastává nejsilnější opoziční strana, tedy ODS, není jasné. Ani jeden z oslovených poslanců na zaslaný dotaz nereagoval. Je to paradoxní zvláště v situaci, kdy se jedná o návrh senátora Valenty, s nímž občanští demokraté delší dobu spolupracují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka