Po delší době je na světě opět “veřejnoprávní pobouření”. Část novinářské obce (z ČT či Respektu) a politiků se pustili do boje vůči rozhodnutí generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala. Ten se rozhodl pro výměnu na postu ředitele zpravodajství. Dosavadního šéfa Jana Pokorného nahradí Jitka Obzinová.
Do akce vstupují přímo i jednotliví řadoví novináři Českého rozhlasu, kteří veřejně říkají, že s personální změnou nesouhlasí. Objevily se i hrozby výpovědí.
Do debaty se dokonce zapojila šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová, což mnozí nesli nelibě a brali to jako politické vměšování do nezávislosti veřejnoprávního média.
“Personální rozhodnutí ve veřejnoprávních médiích by neměla vzbuzovat pochybnosti. Koronavirová krize navíc naplno ukázala, jaké riziko dezinformace představují. Z mého pohledu se ředitel Českého rozhlasu rozhodl pro těžce pochopitelnou změnu,” napsala novopečené předsedkyně Poslanecké sněmovny.
Na Twitteru ji usadil například známý mediální analytik Filip Rožánek, který se veřejnoprávními médii léta profesně zabývá. “Personální rozhodnutí v médiích veřejné služby mohou být dobrá, špatná nebo úplně mizerná, ale rozhodně nejsou záležitostí pro předsedkyni sněmovny,” vzkázal Rožánek.
Personální rozhodnutí v médiích veřejné služby mohou být dobrá, špatná nebo úplně mizerná, ale rozhodně nejsou záležitostí pro předsedkyni sněmovny. https://t.co/rtqClntIP8
— Filip Rožánek (@rozanek) December 15, 2021
Výroky některých dalších politiků z řad budoucí vládní koalice naznačují, že se budou chtít problematikou zabývat hlouběji. Kupříkladu šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že přichází čas na změnu mediální legislativy.
Podle informací ParlamentníchListů.cz se v kuloárech začíná mluvit také o výrazné změně v mediálních radách. Dosavadní opozici a nyní již nové vládní pětikoalici dlouhou dobu leží v žaludku hned několik členů Rady České televize, Rady Českého rozhlasu i Rady ČTK. Mnohým z nich ale mandát končí až za několik let. Co všechno se mohou pokusit s novou vládní většinou ve sněmovně změnit? A jaká vůbec panuje situace ve sněmovně?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka