Novinář Best v informacích o možné kandidatuře Václava Klause do Evropského parlamentu vidí pokus o odvádění pozornosti od amnestie. Už prý proto, že to není žádná nová zpráva. „Klaus se v týdeníku Euro koncem roku 2012 vyslovil, že o tom uvažuje, takže nejde o nic nového. Nelze to pochopitelně vyloučit, možné to je,“ míní.
„Stejně tak je ale možné, že se Klaus rozhodne zůstat na místní půdě, protože v Evropě by měl jinou pozici. Každopádně sám před časem řekl, že to nemůže vyloučit a uvažuje o tom. Spíše bych v tom viděl pokus Práva ho podporovat. Ostatně už jsme tam viděli i jeho fotku i Institutu, která jinde před tím nebyla. Právo lze dlouhodobě označit za jeho noviny,“ je přesvědčen Erik Best.
Co způsobí kandidatura Klause do europarlamentu
Podle Besta lze těžko odhadovat, jestli by Klausova případná kandidatura do europarlamentu pod vlajkou ODS té straně pomohla či uškodila. „Málokdo se zajímá o to, jak strany dopadnou v evropských volbách. Normální volič nemá tušení, kolik evropských poslanců má ČSSD nebo ODS. Klaus by tím vlastně možná mohl ODS poškodit v domácích parlamentních volbách, ač by to naopak v těch evropských volbách pomohlo,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.
„Podstatné bude, co dokáže do té doby udělat Petr Nečas. Myslím, že v dalších volbách do Poslanecké sněmovny bude opět lídrem, i když se mluvilo o Kubovi, ale nakonec to podle mě bude Nečas. Martin Kuba původně vypadal slibně, ale čím víc jsme ho poznali, tím méně se zdá být potenciálním předsedou ODS,“ soudí o pozici prvního místopředsedy občanských demokratů a ministrovi průmyslu.
Výroky o Che Guevarovi a Chávezovi prý poškodí ČSSD
Ministr Kuba prý asi pochopil, že pokud má v dosavadním vedení strany zůstat, musí se více přizpůsobit Nečasovi a také to podle Bestových slov dělá a teď už proti druhé části ODS nebojuje.
Po ostravském sjezdu se navíc také rozbouřily vody kolem ČSSD. A nejde zdaleka jen o výrok Jana Mládka o parazitujících živnostnících. Europoslanec Richard Falbr tam při projevu vychvaloval Che Guevaru, pár dní potom zase poslanec Jaroslav Foldyna uvedl, že bychom v Čechách měli hledat lidi, jako byl zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez.
To však prý stranu může před volbami poškodit. „Tohle je nejen možné, ale dá se s tím skoro počítat. Když se ale díváte na průzkumy veřejného mínění, více méně to zůstává stejné. Odhaduji, že ODS s ČSSD budou mít dohromady 110 mandátů a když k tomu přidáme SPOZ, bude to možná nějakých 115 až 120 poslanců. A to bohatě stačí na to, aby Zeman pomáhal vytvořit menšinovou vládu, kterou by si přál,“ předpovídá možný vývoj v příštím roce.
Vznikne nová opoziční smlouva?
„Ty zmíněné výroky tedy mohou o něco poškodit ČSSD, ale ta konfigurace ODS, ČSSD a SPOZ zůstane. Je samozřejmě možné, že půjde o vládu tolerovanou komunisty, ale mám pocit, že to spíše spěje k tomu menšinovému modelu s podporou ODS. Něco podobného, jak jsme to viděli na pražské radnici,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz americký novinář.
Nejdřív prý sice občanští a sociální demokraté říkají, že to není možné, ale nakonec dojdou k tomu, že své zájmy mohou obhajovat jen tehdy, pokud jsou tyto dvě strany více či méně spolu. „Určitě se budou chtít vyhýbat tomu označení ‚opoziční smlouva‘, fakticky to asi něco takového bude. S rozdílem, že tam bude i SPOZ a že ODS nebude hlavní opoziční strana, pokud KSČM dostane více hlasů. Započítáme-li do toho i TOP 09, může být ODS počtem poslanců až čtvrtá strana,“ bere v potaz stále klesající preference ODS. V posledním průzkumu dokonce Nečasova strana získala pouze 8,6 procenta.
Podobnost občanských a sociálních demokratů…
Obě současné nejsilnější strany si podle Besta jsou v mnohém podobné. „Mají podobnou historii a vývoj a také podobné zájmy. Mají podporu největších podnikatelů, ač je někdo napravo a někdo nalevo, ale žádný velký rozdíl mezi nimi není,“
„Už vůbec nemají zájem, aby menší strany, natož nějaké nové subjekty, získaly rozhodující slovo. TOP 09 je tam trošku nejasná, protože Kalousek je víceméně prověřený, ale Schwarzenberg je spíše na ochodu a není jasné, co přijde potom,“ sděluje Best. Z hlediska zájmových skupin jsou proto ODS a ČSSD nejspolehlivější.
Situace by se prý dala srovnat s americkou politickou realitou. „Mezi Republikány a Demokraty jsou v některých věcech zásadní rozdíly, ale fakticky je jejich politika podobná. Dodal bych, že ODS s ČSSD už začaly pracovat jako smluvní partneři, viz spolupráce na jmenování nového šéfa NKÚ, chtějí změnit zákon o státních zakázkách, aby nebyl tak přísný. A vzkaz prezidenta Zemana, že chce menšinovou vládu, vidím jako podnět, aby spolu tyto dva subjekty více spolupracovaly,“ dodal v komentáři pro server ParlamentníListy.cz Erik Best.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka