Volby do Evropského parlamentu sice skončily vítězstvím hnutí ANO, ale jeho předseda Andrej Babiš nešetřil kritikou. Kampaň byla podle něj špatná, hnutí ji prý odsabotovalo, členové i funkcionáři myslí na komunální volby, po nichž už se vidí jako starostové, zatímco eurovolby jako by se některých z nich ani netýkaly. Nadšení z oznámených výsledků hnutí ANO netryskalo ani z poslance Martina Komárka, jenž v první povolební reakci uvedl, že hubená výhra nad slabými soupeři není důvod k velké radosti.
Tu rozhodně nemohla mít nejsilnější parlamentní strana ČSSD, která obsadila ve volbách do Evropského parlamentu až třetí místo. Předseda Bohuslav Sobotka to okomentoval tak, že sociální demokracii neporazily ani tak ANO nebo TOP 09, ale nízká volební účast. „Každý předseda, který volby prohraje, se vymlouvá. Volby jsou platné a dopadly, jak dopadly. Ale myslím, že ČSSD nedosáhla špatného výsledku, prohrála jen těsně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec hnutí ANO Martin Komárek.
Hnutí ANO porazilo slabé soupeře málo
Ani další poslanec ANO nemá vyjádření premiéra za nic jiného než výmluvu. „Já si naopak myslím, že nízká volební účast rozhodla o tom, že hnutí ANO vyhrálo tak malým rozdílem. Kdyby byla vyšší, jistě jsme vyhráli větším rozdílem. Ale to je legrační na těch soudech, co by bylo kdyby, kdy si k tomu každý přimyslí něco jiného. Takový pocit udělá každému dobře. Volební účast byla malá, můžeme to zčásti přičítat tomu, že voliči mají pocit, že se nám v Evropské unii žije tak dobře, že se nemusíme ani hnout k hlasovacím urnám. Těch zdůvodnění si každý může vymyslet, kolik chce,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Zlatuška.
Martin Komárek si přitom stojí za svým prvním povolebním výrokem. „My jsme skutečně porazili slabé soupeře, protože tradiční strany já považuji za slabé a podle mě jsme je porazili málo. Celkově je volební účast špatnou vizitkou všech politiků a je mi to moc líto, že byla tak malá. Výsledky jsou dané a nemá cenu se na cokoli vymlouvat. Kdyby byla volební účast vyšší, tak by výsledky vypadaly jinak, ale to by, myslím, vypadaly jinak i pro ANO,“ domnívá se bývalý politický komentátor.
ODS se velice „chytře“ zbavila nejpopulárnějšího politika
Mezi tradiční strany, které považuje za slabé, řadí i ODS, jejíž vedení však bere výsledek těsně přes sedm a půl procenta jako maximum možného. „Výsledek ODS odpovídá její obrovské ztrátě popularity a potvrzuje, že v současné době je malou stranou, která se pohybuje na hranici pěti procent, kam ji odkázaly sněmovní volby v roce 2013. Pokud se ODS chce spokojit s pozicí malé strany a zdá se, že jí nic jiného nezbývá, tak je to pro malou stranu jistě úspěch,“ míní Martin Komárek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník