Podle VV se tak dají také získat do státního rozpočtu prostředky v době ekonomické krize. Předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi se líbí systém v Itálii, kde úřady kontrolují, jestli mají majitelé luxusních aut či jachet v daňových přiznáních uvedeny legální příjmy, za něž by si to mohli pořídit.
Vrtění psem
Redakce oslovila poslance z Rozpočtového a Hospodářského výboru sněmovny. Pravicoví poslanci se většinou obávají ohrožení soukromí a zákon by podle nich stejně nic nevyřešil. „Podle mého jde jen o snahu ´vrtěti psem´, tedy odvést pozornost od soudu s pány Bártou a Škárkou,“ rýpl si do koaličního partnera poslanec ODS Jan Bureš.
„Porušovat soukromí občanů to může. Také je problém, že takový zákon lze snadno obcházet. Zrovna teď je na vládě materiál, který přináší jiná opatření k odčerpání majetku z nelegální činnosti,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda TOP 09 a poslanec Pavol Lukša.
„Mám radost, že se tohoto úkolu konečně chopí nějaká důvěryhodná formace,“ smál se místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Čechlovský.
"Všechny zákony o prokazování majektu buzerují slušné občany, protože je nutí prokazovat jejich nevinu, zatímco křišťálově čistí šibalové se jim smějí. Kdyby orgány činné v trestním řízení raději pozatýkaly zloděje všeho druhu a zbylých 99 procent slušných lidí raději nechali na pokoji. Je smutné, že to VV nechápou," povzdechl si poslanec ODS Jaroslav Plachý.
Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 a místopředseda hospodářského výboru František Laudát uvedl, že byl vždy proti takovéto normě. „Již dnes je dost možností, jak honit zloděje. Proč šikanovat 98 procent slušných lidí?“ ptá se Laudát.
"Skutečně to navrhují VV? Já myslel, že to je evergreen socialistů a komunistů. Nějak se nám ta politická scéna ´globalizuje´. V každém případě to je politický populismus, ke kterému já se vyjadřuji deset let stále stejně. Jako politik každý rok na webu zveřejňuji majetkové přiznání. Co dělají ostatní, je věcí jejich rozhodnutí a svědomí, a přišlo by mi směšné je k tomu nutit zákonem," uvedl poslanec ODS Pavel Bém.
Praktiky stalinského Ruska
Podle místopředsedy Hospodářského výboru Aleše Rádla z ODS si nelze nevšimnout, že skoro všechny legislativní počiny, se kterými přicházejí VV, se velice rychle změní v něco úplně jiného.
„Zahrnutí náhrad poslanců do platu poslance a jejich zdanění vedlo nakonec k tomu, co se dalo teď téměř denně sledovat v přímém přenosu u soudu s Vítem Bártou. Přímá volba prezidenta s nulovou pravomocí bude jen drahé veřejné divadlo s fatálním důsledkem pro ústavní a politickou stabilitu státu. A tento další nápad nejenže je namířen proti nenarušitelnosti soukromí, ale navíc bude tvořit základ k tomu, aby byl kdokoli na základě volné úvahy úředníka nebo svého souseda považován za nepřiměřeně bohatého a byl z tohoto důvodu považován za podezřelého a způsobilého k vyšetřování, v němž bude sám dokazovat svou nevinu, což je model známý ze stalinského Ruska,“ varuje Rádl.
„A navíc je víc než jisté, že fiskální efekt z otevření takové právní Pandořiny skříňky bude stejně naprosto nulový. Stejně jako je tomu dnes v Itálii, kde je získaný daňový dovýběr z aplikování tohoto opatření také nulový a používá se jen k odvedení pozornosti těch společenských vrstev, které nesou faktické náklady přijatých úsporných opatření,“ dodal poslanec.
Poslanec ODS Ivan Fuksa říká, že plošná majetková přiznání mají logiku v zemích, kde se platí daň z majetku. "Ta u nás není, a proto jde o zbytečný a populistický návrh. K boji s nelegálními příjmy stačí lépe využít stávající nástroje. Ostatně ti, kteří mají černé peníze, se je naopak snaží legalizovat a dostat je tak do daňového přiznání. Tyto opravdové mafiány by zákon nepostihl, zato by přinesl zbytečné otravování slušných lidí. A když se ptáte na ochranu soukromí, tak samozřejmě, že v zemi, kde do médií běžně unikají informace ze spisů, lze očekávat i účelové zveřejňování informací o majetku," vysvětluje Fuksa.
Každý musí být připraven
Někteří poslanci TOP 09 ale proti návrhu nejsou. „Ať každý ukáže, že k majetku přišel legálně. Prací, dědictvím, výhrou ve sportce. Jestliže je původ nejasný, tak bych jednal velmi tvrdě pro výstrahu ostatním,“ říká Jaroslav Eček z TOP 09.
„Návrh jsem ještě neviděla. Obecně platí, že každý musí být připraven prokázat původ svého majetku,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 a místopředsedkyně Rozpočtového výboru Helena Langšádlová.
Bárta by měl jít příkladem
Levice takový typ zákona vítá, i když socialističtí a komunističtí poslanci většinou míní, že koalice návrh zablokuje a ze strany VV jde jen o to, aby získaly body u veřejnosti. „Majetková přiznání limitovaná stanovenou výší, to je určitě jedním ze zásadních nástrojů boje proti korupci. Proto sociální demokracie navrhuje opakovaně zavedení tohoto principu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda hospodářského výboru Milan Urban z ČSSD.
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa to je ze strany VV jenom hra. „Pokud je mi známo, Věci veřejné to nemyslí vážně. Jde jen o populistický krok. Tvoří to do šuplíku a chtějí takzvaně přesvědčit koalici, a to se jim nepodaří. Majetková přiznání prosazuje KSČM již více než deset let,“ uvedl Filip.
„Určitě to přivítám. Pan Bárta jistě půjde příkladem. Ze zoufalství se teď VV chytají stébla. Stejně vědí, že jim jejich koaliční partneři neumožní tento návrh zákona prosadit. Bude koaliční krize s pořadovým číslem 359 a tím to skončí,“ odhaduje předseda NS-LEV 2011 Jiří Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík