ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co o tom soudí. Velká část politiků si myslí, že napadení evropských států včetně členů NATO Ruskem nehrozí. Buď proto, že Rusko takový úmysl nemá, nebo protože si uvědomuje, že by se to obrátilo proti němu.
„Nemyslím si, že to Rusko má v úmyslu. Má kapacitu zničit celé země, ba svět, zaniklo by ale při té příležitosti též. Před podprahovou válkou jako v Gruzii či na Ukrajině očividně ruské vedení ostych nemá,“ uvedl předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.
„Nevím, v čí hlavě by se mohl objevit takový blábol, že se Rusko chystá napadnout Západ. Rusko nemá jediný důvod napadat země NATO. Situace je samozřejmě vyhrocená, ale pevně věřím, že se Putin vyprovokovat nenechá. Samozřejmě ideální by bylo okamžitě ukončit vojenské útoky a uspořádat na východní Ukrajině referendum o budoucnosti regionu, což by znamenalo rozdělení země na východní ruskou a západní ukrajinskou část. Tedy vrátit zemi do původního historického stavu. Jiné dlouhodobé funkční řešení nevidím, jelikož ukrajinští Rusové vraždění svých lidí Kyjevu nikdy neodpustí,“ uvedl předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.
„Považuji to za nesmysl,“ reagoval na dotaz první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil.
„Jenom idiot si může myslet, že by Rusko napadlo Západ. Rusko k tomu nemá vojenské kapacity, i když probíhá poměrně ambiciózní přezbrojení ruské armády. Rusko je schopné v případném konfliktu porazit kohokoli ze svého blízkého okolí z bývalých republik Sovětského svazu. Na výraznější dlouhodobý konflikt prostě nemá. Spojené státy mají vyšší výdaje na zbrojení než dvanáct států dohromady, které za nimi následují v žebříčku výdajů na zbrojení. Pravidelně po dlouhá léta studuji ročenku SIPRI týkající se výzkumu zbrojení. Spojené státy americké například v roce 2012 daly na zbrojení 682 miliard dolarů, Rusko na 91 miliard,“ řekl redakci europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.
Že by Rusko napadlo evropské členy NATO, je dosti fantastická představa
„Ruská federace deklaruje potřebu se neuzavírat světu a ráda by více spolupracovala. A to jak s EU, tak s asijskými zeměmi v rámci Šanghajské smlouvy. Její mocenské snahy jsou omezeny nejen ekonomicky, ale také politicky. Musíme si uvědomit, že současné bitvy o mezinárodní vliv se odehrávají mezi velmocemi nikoli harašením zbraněmi – to je spíše odstrašující prostředek – ale ekonomickým bojem o trhy a suroviny. Nemyslím si, že je v zájmu Ruska napadení členské země NATO. Rusko hodlá s Aliancí spolupracovat proti terorismu, distribuci drog i v rámci boje proti zbraním hromadného ničení,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík