Buzerace, bordel a šikana. Šéf soukromníků brání stranu a útočí na politiky

18.05.2013 13:15 | Zprávy

Předseda Strany soukromníků České republiky Rostislav Senjuk je pobouřen. Zákon o politických stranách, který má vést k větší transparentnosti a především zabránit korupci zejména v parlamentních stranách, které mají moc a vliv, se podle něj stává prostředkem šikany malých neparlamentních stran.

Buzerace, bordel a šikana. Šéf soukromníků brání stranu a útočí na politiky
Foto: archiv strany
Popisek: Rostislav Senjuk, předseda Soukromníků

„Je to způsob, jak znemožnit sdružování v malých politických stranách, jak jim to co nejvíce ekonomicky, administrativně a správně znevýhodnit,“ prohlásil Senjuk.

Reagoval tak poté, co Poslanecká sněmovna na návrh sněmovního kontrolního výboru požádala vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti Strany soukromníků a dalších politických stran.

„Důvodem je, že některé politické strany předložily neúplné výroční finanční zprávy nebo je nepředložily,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz člen kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Podle zákona o politických stranách musí všechny politické strany a hnutí odevzdat do 1. dubna do dolní komory své výroční finanční zprávy s detailním hospodařením a uvedením sponzorů za uplynulý rok. Šéf soukromníků Rostislav Senjuk závěr kontrolního výboru nechápe. „Odevzdali jsme všechno i s přílohami, včetně auditu, takže tomu opravdu nerozumím,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Jestli poslanci nějaký doklad ztratili, není to prý vina jeho strany.

Je to porušení základních lidských práv a svobod

Šéfovi Strany soukromníků vadí postup, který poslanci aplikují šest let a který podle něj právo zašlapává v prach. „Sněmovna je zákonodárný sbor, ale v okamžiku, kdy se chová jako správní orgán, měla by se řídit správním řádem, což nedělá,“ kritizuje. A vysvětluje, že když je někdo účastníkem správního řízení, o němž se rozhoduje, musí být k jednání přizván jako účastník, má právo se k jednání vyjádřit a předložit důkazy, případně chybějící doklady v nějaké lhůtě doplnit. „Ale to se v době, kdy jedná výbor a sněmovna o výročních finančních zprávách politických stran, neděje. Považuji to za flagrantní porušení elementráních zásadních lidských práv a svobod,“ uvedl Senjuk.

Kontrolní výbor nemusí strany zvát

Poslanec za KSČM Vladimír Koníček vysvětluje, že jednání výboru je veřejné a může na něj kdokoli přijít. Ale potvrzuje, že politické strany výbor o termínu, kdy se bude jejich hospodařením zabývat, neinformuje, ani je neupozorní na nedostatky, stejně jako je nevyzývá k doplnění chybějících dokladů. „ Zákon nám to neukládá a ani nemáme možnosti, abychom všech 184 politických stran zvali,“ prohlásil Koníček. I když prý je ve formuláři uvedena kolonka pro kontakt na partaj, ne každý ho tam uvádí. „Zástupcí stran musí na jednání přijít sami, nebo se s výsledkem jednání výboru seznámit. Snažíme se, aby hned druhý den byl zápis vyvěšen na webu Poslanecké sněmovny. A dodává, že některé strany to sledují a samy chybějící dokumenty dodají.

Bordel podle Senjuka je v celém státě

Ale vyhledat všechny potřebné informace na webu sněmovny je poměrně složité a vyžaduje čas. V usnesení kontrolního výboru je sice uveden výčet politických stran a hnutí, které zprávu poslancům včas nedodaly nebo ji dodaly neúplnou, ale konkrétní informace, co v které zprávě chybí, je uvedeno jinde – v zápisech jednání. Těžko se v tom orientují i samotní členové výboru. Po dlouhé době jsme se za pomoci poslance Koníčka dopátrali, co podle poslanců konkrétně ve finanční výroční zprávě Strany soukromníků chybí. „Chybějí údaje o daru 90 000 korun,“ potvrdil člen kontrolního výboru, za jaký „prohřešek“ hrozí straně pozastavení činnosti. Senjuk ovšem vylučuje, že by mohl nějaký z dokladů chybět. „Všechno posoudil auditor, zpráva obsahovala kompletní přílohy,“ odmítá s tím, že je možné, že se nějaký doklad ztratil v Poslanecké sněmovně. „Bordel je v celém státě, vůbec bych se tomu nedivil,“ prohlásil šéf Strany soukromníků.

Zastavení hrozí tomu, kdo se prohřešil opakovaně

Člen kontrolního výboru sněmovny však uklidňuje všechny, kteří se „provinili“ poprvé, že jim pozastavení činnosti nehrozí. „My podle zákona musíme vyzvat vládu, aby navrhla pozastavit činnost všem, kteří nesplnili všechny podmínky. Ale vláda podává návrh soudu teprve tehdy, když se to stane opakovaně. Na toho, kdo nedodal zprávu poprvé, nebo ji dal neúplnou, vláda návrh nepodá, protože by jí to správní soud vrátil. Takové roozsudky už na Nejvyšším správním soudu jsou,“ objasnil Koníček. Ale politické strany může poškodit i zpráva v médiích, že straně hrozí zastavení činnosti, protože nesplnily svoji zákonnou povinnost. Ale už se nikde neuvádí, že jde o takovou „drobnost“, jako je jeden chybějící doklad.

Diskriminací je i lhůta podání

Soukromníci jsou s podobou zákona o politických stranách nespokojeni. Vadí jim nejen postup při projednávání výroční finanční zprávy, ale i další diskriminace. „Když podáváte jako občan nebo firma daňové přiznání, máte dva termíny. Pokud ho podáváte sami, musíte ho podat do konce března. Ale všechny firmy, které mají povinnost mít audit, podávají přiznání do konce června. Politické strany musí předložit výroční zprávu do konce března, i když musí mít audit, takže jsou touto lhůtou znevýhodněny,“ upozornil ParlamentníListy.cz na nerovnost Senjuk. Kritizuje, že auditování závěrky navíc není u nás pro finanční úřady závazné. „Čili je to zcela zbytečné vytahování peněz z kapes politických stran, víceméně je to buzerace. Celý zákon o politických stranách by měl projít nějakou revizí nějaké přiměřenosti,“ říká.

Nový zákon bude ještě horší

Soukromníci i další politické strany se změny dočkají. Koncem týdne sněmovna projednávala v prvním čtení novelu zákona o politických stranách. „Teď jde do sněmovních výborů,“ potvrdil poslanec Koníček. Ale v tom, co soukromníci kritizují, se v návrhu nic nemění. „Naopak nastane ještě větší problém, protože se zvětšuje obsah toho, co se má předkládat. Navíc budou strany muset své výroční finanční zprávy vyvěšovat na internet,“ upřesnil změny poslanec. Také Senjuk potvrzuje, že nový návrh zákona je ještě horší než ten současný. „Zdá se, že to někdo tvořil proto, aby velké politické strany nemohly zatajovat sponzory a lobbismus. Ale nikoho nenapadlo, že by měla být nějaká volná soutěž politických stran. Návrh naprosto zlikviduje všechny malé partaje,“ obává se šéf Strany soukromníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…