Byla to katastrofa. Sluníčková léta jsou pryč, znělo na debatě o našich 10 letech v EU

30.04.2014 7:31 | Zprávy

Na půdě Vysoké školy CEVRO Institut se konala debata o tom, jestli České republice přineslo deset let členství v Evropské unii štěstí, nebo zkázu. Za jasný přínos je považuje bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, jemuž ale vadí české postoje, které se odvozují od toho, co nám to vynese. Petr Mach, lídr Svobodných do eurovoleb, naopak považuje uplynulých deset let z ekonomického hlediska za katastrofu.

Byla to katastrofa. Sluníčková léta jsou pryč, znělo na debatě o našich 10 letech v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda ve sněmovně

Exministr zahraničí Cyril Svoboda, ekonom Lukáš Kovanda a novinářka Lenka Zlámalová měli být aktéry ostré debaty o deseti letech České republiky v Evropské unii. Jejich debata ale byla poněkud smířlivá, a tak jí na pikantnosti dodal až lídr Svobodných Petr Mach, který se na akci pořádané týdeníkem Reflex a konané na půdě Vysoké školy CEVRO Institut objevil mezi hosty a vstoupil do ní až během diskuse.

Novinářka Lenka Zlámalová odmítla v úvodu nálepku kritika našeho členství v Evropské unii a sama se označila za eurorealistku. Za velkou devízu českého vstupu do EU považuje volný obchod. Naopak přeceňován je podle ní vliv evropských peněz a evropských fondů a navíc tento systém přispěl i k politickému marasmu u nás. Negativum našeho členství vidí v nesebevědomé veřejné debatě, která je důsledkem toho, že se bojíme, abychom nebyli za potížisty.

Do Evropské unie jsme vstupovali v jejích sluníčkových letech

Ekonom Lukáš Kovanda zdůraznil, že v roce 2004 jsme vstupovali do elitního klubu. I když ten se zdál něčím jiným, než ve skutečnosti byl. Už tehdy ale žil z podstaty, což trápí západní Evropu už od skončení druhé světové války. „Když jsme do EU vstupovali, tak to ještě nebylo tak patrné jako v době ekonomické krize. V letech 2008-9 skončila sluníčková léta Evropské unie, nad níž se začalo smrákat,“ konstatoval Lukáš Kovanda s tím, že je teď otázkou, jak se z toho zamračeného počasí dostat dál a odvrátit tu zkázu, která je uvedena i v titulní otázce této diskuse.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…