Češi zabili čtvrt milionu Němců, řekl Rakušák v europarlamentu. A je zle

24.05.2013 14:25 | Zprávy

VIDEO Při jednání Evropského parlamentu o české výjimce z Lisabonské smlouvy zazněl výrok rakouského poslance Stadlera, že Češi po válce během odsunu sudetských Němců zabili čtvrt milionu lidí. Tato slova pobouřila levicové poslance Foldynu, Markovou a Humla. Je podle nich zřejmé, že jsou Benešovy dekrety v ohrožení. Českou výjimku EP ke schválení nedoporučil.

Češi zabili čtvrt milionu Němců, řekl Rakušák v europarlamentu. A je zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Nemůžeme v EU akceptovat stát, který se nepřizná ke své historické vině," prohlásil o České republice rakouský europoslanec Ewald Stadler po hlasování o české výjimce z Lisabonské smlouvy, kterou, narozdíl od polské a britské, Evropský parlament zamítl. Dodejme, že Stadler označil Benešovy dekrety za zločinecké.

"Musíme připomenout, že to byla skutečná genocida, ke které došlo po skončení druhé světové války v České republice - s miliony lidí bez domova a  čtvrt milionem zabitých lidí," uvedl rakouský europoslanec doslova ve svém středečním projevu.

Překlad celého projevu ZDE

Když Česko odmítne Listinu základních práv, nebude mít ani sociální chartu

O co vlastně jde? Bývalý prezident Václav Klaus požadoval trvalou výjimku z Listiny základních práv EU v Lisabonské smlouvě. Listina podle něj ohrožuje právní jistoty občanů České republiky v tom smyslu, že umožňuje sudetským Němcům nárokovat ztracené majetky. Chtěl proto, aby Česká republika měla podobnou výjimku, jakou má Polsko či Velká Británie. Na ty se Listina nevztahuje.

Proti tomu se ohradili zejména čeští sociální demokraté, kteří upozorňovali, že tím ztrácí Česká republika zároveň ochranu v sociálních aspektech, které poskytuje Evropská sociální charta, jež je součástí Listiny základních práv EU. Podle oslovených poslanců je ale třeba se rozhodnout, co je v této chvíli důležitější, zda důstojnost národa a ochrana jeho zájmů, nebo evropské sociální záruky. O nich se vyjádřil Jaroslav Foldyna (ČSSD) s tím, že jistá analogie je známá už z dob nástupu Adolfa Hitlera.

Hitler také hlásal nejprve sociální programy, varuje Foldyna

Stadlerův projev, stejně jako sám fakt, že europarlament dal ruce pryč od Klausovy výjimky, způsobil silnou odezvu mezi některými českými politiky. „To všechno už tu bylo!“ říká Jaroslav Foldyna. Připomněl, že i Hitler sliboval lidem práci a sociální jistoty. „Budoval letoviska pro odboráře, střediska pro dělnickou mládež…,“ varuje Foldyna.

Není podle něj samozřejmě zásadní, že jeden člověk, čímž myslel poslance Stadlera, řekne hloupost. Těch prý zaznívá dost i v českém parlamentu. „Pan poslanec prostě hájí zájmy odsunutých Němců po válce nebo obhajuje otázky spojené s nacismem a fašismem,“ konstatoval poslanec. „To je jeho věc, a i když je to podivné, je to prostě tak,“ dodal. Stadlerovy výroky ale nazval „naprosto bezprecedentní lží“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…