V pořadu TV Prima Partie Tomio Okamura vysvětlil, proč vystoupil proti vládnímu návrhu, jenž rozšiřuje okruh lidí, kteří mohou přijímat sociální dávky.
„Byl jsem úplně v šoku, když jsem si ten vládní návrh přečetl, protože na sociální dávky z daní českých občanů mají mít nově nárok i rodinní příslušníci cizinců. Například ti rodinní příslušníci, kteří tady nemuseli nikdy pracovat. V extrémním případě stačí, když tady 6 měsíců pracuje jejich rodinný příslušník – cizinec a automaticky mají nárok na dávky. Tohle, když jsem viděl, tak se mi zježily vlasy,“ uvedl v Partii Okamura.
„My v naší republice, kde nemáme peníze na adekvátní důstojné důchody, nemáme peníze na sociální podporu pro naše české občany, nemáme na vytváření nových pracovních míst, tak ještě budeme dávat peníze cizincům, kteří tady nepracují? Hnutí Úsvit jako jediné proti tomu vystoupilo. Opět jsem byl označen za xenofoba,“ dodal.
Aktivisté: Cizinci nejsou strašákem, Okamura vytváří umělý problém
Aktivista indického původu Kumar Wishwanathan z ostravské společnosti Vzájemné soužití na Okamurovo vyjádření reagoval pro ParlamentníListy.cz takto: „Tolik roků slyším, že jsou cizinci a Romové českým strašákem. Faktem je, že je jich v Česku velmi málo. Tolikrát se říkalo, že se slovenští Romové ve velkém množství chystají do Česka, a nic se nestalo. Zajímalo by mě, jestli pan Okamura nevytváří jen umělý problém, aby mohl společnost strašit a rozdávat své moudrosti. Než rodiny uspějí, musí mít v nové zemi i nějakou podporu. To vše se musí zvážit.“
Podle místopředsedy Strany rovných příležitostí bychom si měli cizinců více vážit a umožnit jim důstojný život u nás. „Migranti všeobecně jsou solí Evropy,“ reagoval Čeněk Růžička. „Proč potřebným neumožnit získat sociální dávky? Vždyť jsme jenom lidé. Ať už je to jakýkoli příslušník jiného národa a ztratí práci, proč by neměl sociální dávku získat, než nějakou práci sežene,“ argumentoval.
Sociolog Jiří Bystřický má ale obavy, zda republika má tolik volných finančních prostředků. „My máme co dělat, abychom stávající dávky zabezpečili. Pět let si půjčujeme z Německa, abychom měli na naše důchody,“ upozornil Bystřický pro ParlamentníListy.cz. „To, jak se přidělují pobyty cizincům, jak se prodlužují… A ještě jim k tomu přihrát sociální dávky? Nejsem si jistý, že je to dobře,“ dodal.
Šéf Úsvitu si zažil xenofobii a rasismus na vlastní kůži
Že bývá Okamura označován za populistu nebo xenofoba, k tomu prý nejsou důvody. Šéf Úsvitu na Primě tyto názory razantně vyvracel. Jako důkaz připomenul i své dětství. „Já jsem byl obětí xenofobie a rasismu celé dětství a vím, co to je. Vy ostatní o tom mluvíte, teoretizujete, jaké to je. Já jsem to zažil,“ uvedl. „Xenofobem nejsem, jenom pojmenovávám věci pravými jmény,“ doplnil. Sociolog Bystřický v této souvislosti pro ParlamentníListy.cz podotkl: „Věřil bych mu, že tyto věci zažil. Trochu jeho příběh znám. Opravdu mohl zažít rasismus i xenofobii na vlastní kůži. Za člověka, který k tomu může být vnímavý a citlivý, bych ho považoval.“
Politolog nevěří, že Okamura osloví širší veřejnost
Právě Úsvit by měl být hnutím, které bude bránit republiku před xenofobií a rasismem, alespoň tak to vidí jeho předseda. „Jestli se včas nepostavíme tomu, že cizinci tady budou mít zvýhodněné neadekvátní podmínky vůči českým občanům, jestli tady necháme stavět mešity, necháme tady chodit zahalené lidi, necháme cizince parazitovat na našem sociálním systému, zatímco naši občané nemají peníze, tak vznikne skutečná xenofobie a rasismus. Pak přijde to zapalování aut na ulicích, které vidíme v západní Evropě. Zabraňme tomu včas. Naopak se snažím bránit naši zemi proti xenofobii a rasismu,“ uvedl na Primě Okamura, pro kterého je na prvním místě český občan.
Podle politologa Bureše Okamura říká názory, které mají jistý ohlas ve společnosti, otázkou je, jak moc se mu vyplatí. „Jeho rétorika může zaujmout lidi, kteří svým způsobem uvažují jednoduše. Nemyslím si, že by to mohlo oslovit větší část veřejnosti, pro kterou není problém soužití s cizinci tak vážný, aby kvůli tomu museli voliči masově volit nějaké radikální strany,“ reagoval Bureš pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá