Není vyloučeno, že po nadcházejících předčasných volbách získají levicové strany ústavní většinu i v Poslanecké sněmovně. V Senátu už ji mají. Jak by s ní pak naložily? Deníku Referendum na tuto otázku odpověděl možný příští premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a tři další levicoví politici.
Zpřesnění pravomocí prezidenta
„Předsednictvo ČSSD uložilo předsedovi iniciovat jednání parlamentních politických stran s cílem najít shodu na takových nezbytných úpravách ústavy, které v souvislosti se zavedením přímé volby prezidenta zpřesní pravomoci jednotlivých ústavních institucí tak, aby byl i nadále plně zajištěn parlamentní charakter České republiky,“ zdůraznil předseda ČSSD. Sobotka by rád zpřesnil ústavu tak, aby byly jasněji dány časové lhůty pro rozhodování prezidenta republiky. Pomýšlí také na prosazení zákona o obecném referendu.
Na prosazení zákona o obecném referendu se Sobotka shoduje i s dalšími politiky - Soňou Markovou a Jiřího Dolejše z KSČM a Alenou Gajdůškovou. Shodují se také na tom, že by mělo být zaručeno právo na bezplatné zdravotnictví a také na tom, že by měl zůstat zachován systém parlamentní demokracie. Přechod na prezidentský či poloprezidentský systém odmítli Sobotka, Gajdůšková i Dolejš.
„Pokud jde o ústavní rovnováhu po zavedení přímé volby prezidenta, tak KSČM již při projednávání změny způsobu volby prezidenta požadovala úpravy ústavy tak, aby nemohlo docházet k posilování role prezidenta na úkor Parlamentu ČR. Zvlášť citlivé je to v otázce pověření a jmenování vlády, která musí být odvozena od Poslanecké sněmovny, systémově je vláda nepolitických odborníků iluzí. Odbornost je důležitá, ale potřebuje politický rámec a zadání,“ zdůraznil komunistický poslanec.
Vzpomeňte si na výroky Klause
Podobně to vidí i místopředsedkyně Senátu. I ta trvá na tom, že ČSSD musí zajistit přetrvání lidských a sociálních práv. Nepřipustí tak zrušení bezplatného zdravotnictví, o které se podle Gajdůškové pokoušela pravice.
„Vzpomeňte na výroky Václava Klause o tom, že lidská práva zaplevelují Ústavu. Tomu ČSSD bránila a bránit bude. Ústavní většina s ČSSD je zárukou, že nedojde k žádným změnám, které by zmenšovaly základní lidská a sociální práva a svobody, které platná Ústava ČR garantuje. Nikdy bych pro nic takového ruku nezvedla a věřím, že také nikdo ze sociální demokracie," uvedla Gajdušková.
Politici se také shodli na tom, že o případných změnách je třeba diskutovat a vyhnout se unáhleným krokům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp